آنکارا به اتحادیه اروپا هشدار داد که از اختلافات مدیترانه ای خود با یونان دور بماند – RT World News

مولوت چاووش اوغلو ، وزیر امور خارجه ترکیه به پارلمان اروپا هشدار داده است ، اتحادیه اروپا صلاحیت مرزهای دریایی را ندارد و باید در اختلاف ترکیه با یونان در مدیترانه بی طرف باقی بماند.

آنکارا و آتن ادعاهای رقابتی در مورد قفسه های قاره ای در شرق مدیترانه دارند که گمان می رود سرشار از منابع انرژی باشد. ترکیه می گوید که قفسه آن باید از سرزمین اصلی اندازه گیری شود ، در حالی که یونان ادعای خود را براساس موقعیت بسیاری از جزایر خود تعیین می کند ، برخی از آنها در نزدیکی سواحل ترکیه واقع شده اند.

این اختلاف نظر باعث شده است که دو همسایه و اعضای ناتو کشتی ها و هواپیماهای خود را بسیج کنند ، یونان از بروکسل خواست که به ترکیه سیلی بزند “معنی دار” تحریم ها نسبت به رفتار تهاجمی آن انتظار می رود رهبران اتحادیه اروپا در اجلاس سران 24 تا 25 سپتامبر در مورد تحریم ها تصمیمی بگیرند.

چاوش اوغلو در تلاش برای جلوگیری از اقدامات تنبیهی ، روز پنجشنبه از طریق كنفرانس ویدیویی در كمیته امور خارجه پارلمان اروپا سخنرانی كرد.
وزیر امور خارجه ترکیه گفت که آنکارا برای این کار آماده است “بی قید و شرط” با یونان و اتحادیه اروپا در این مورد گفتگو می کند. وی اصرار داشت که اختلافات مدیترانه ای حل نشده باقی بماند زیرا “یونان آماده گفتگو نیست.”

چاووش اوغلو علی رغم اینکه یونان عضوی از بلوک سیاسی است ، ضمن بررسی اختلاف نظر ، از اتحادیه اروپا خواست که عینی باشد.

اخبار مرتبط  کیم جونگ اون می گوید سوسیالیسم کره شمالی را از Covid-19 نجات داد ، حتی یک نفر هم آلوده نشد - RT World News
همچنین در rt.com
استولتنبرگ می گوید ، در میان تنش های دریایی بین متحدان ناتو ، آتن و آنکارا با گفتگو موافقت می کنندهمچنین روز پنجشنبه ، هیئت های نظامی ترکیه و یونان در مقر ناتو در بروکسل دیدار کردند و در مورد مراحل جلوگیری از درگیری در مدیترانه گفتگو کردند. به گفته وزارت دفاع ترکیه ، مذاکرات بین طرفین قرار است در روزهای آینده ادامه داشته باشد.

اوج جریان تنش ها یک ماه پیش پس از آنکارا ارسال یک کشتی تحقیقاتی به آبهای مورد اختلاف در نزدیکی قبرس آغاز شد. دستور این عملیات پس از امضای قرارداد حفاری یونان با مصر بود. آنکارا علی رغم امضای توافق نامه مشابهی با دولت توافق ملی لیبی (GNA) در سال گذشته ، آن را نقض حقوق خود خواند.

فکر می کنید دوستانتان علاقه مند می شوند؟ این داستان را به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *