اتیوپی با گفتن اینکه مصر پروژه مورد مناقشه سد نیل آبی “منفجر خواهد شد” ترامپ را به دلیل جنگ افروزی محکوم می کند – RT World News

اظهارات دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریكا مبنی بر اینکه “مصر سدی مورد مناقشه را كه اتیوپی در رود نیل آبی می سازد” منفجر خواهد كرد ، اعتراض در آدیس آبابا را برانگیخته است ، جایی كه دولت این بیانیه را “تحریک جنگ” می خواند.

وزیر امور خارجه اتیوپی ، گدو آندارگاچو ، مایکل راینور ، سفیر ایالات متحده را برای توضیح احضار کرد ، یک روز پس از صحبت ترامپ در دفتر بیضی در مورد پروژه سد برق آبی به میزان 4.6 میلیارد دلار در اتیوپی.
همچنین در rt.com
سودان پس از تماس با ایالات متحده به معاهده صلح میانجیگری کاخ سفید با اسرائیل پیوستاین پروژه ایجاد کرده است “وضعیت بسیار خطرناک” ترامپ گفت ، زیرا یکی از همسایگان پایین دست این کشور ، مصر ، که بیشتر آب آبیاری و آشامیدنی خود را به نیل و شاخه های آن متکی است ، “قرار نیست بتواند آنطور زندگی کند.”

اظهارات رئیس جمهور در طی مراسمی به منظور توافق صلح بین اسرائیل و سودان انجام شد که این نیز پایین دست است. “آنها در پایان سد را منفجر خواهند کرد ،” ترامپ درباره مصر گفت. “و من آن را گفتم و آن را بلند و واضح می گویم – آنها سد را منفجر می کنند. و آنها باید کاری انجام دهند. “

https://www.youtube.com/watch؟v=eFpXz-Xbse4

ابی احمد ، نخست وزیر اتیوپی گفت که کشورش در این کشور غرق نخواهد شد “تهدیدهای جنگ طلبانه”. وی افزود که اتیوپی به مذاکرات تحت رهبری اتحادیه آفریقا در زمینه حل اختلافات در مورد تخصیص آبهای رود نیل متعهد است ، و او دیده است “پیشرفت قابل توجه” در مذاکرات این پروژه که به عنوان سد بزرگ رنسانس اتیوپی (GERD) شناخته می شود ، توسط آدیس آبابا به عنوان راهی برای بیرون آوردن میلیون ها نفر از اتیوپیایی ها از فقر صورت گرفت.

اخبار مرتبط  ترک "نازک بینی" در مذاکرات با ایالات متحده ، متوقف کردن صحبت های "غیر منطقی" در مورد رد زدایی - کره شمالی به جنوبی - RT World News

با توجه به چنین سهام بالایی ، ترامپ در حال تبدیل شدن به یک وضعیت نابسامان بود. “تحریک جنگ بین اتیوپی و مصر از سوی رئیس جمهور مستقر ایالات متحده نه نشان دهنده همکاری طولانی مدت و اتحاد استراتژیک بین اتیوپی و ایالات متحده است و نه در قوانین بین المللی حاکم بر روابط بین ایالتی قابل قبول است.” Andargachew روز شنبه گفت.

دولت ترامپ ، که قبلاً تلاش نکرده بود توافق نامه ای برای حل اختلاف GERD را حل کند ، ماه گذشته اعلام کرد که پس از اینکه کشور آفریقای شمالی مخزن سد را پر کرد ، برخی از کمک های مالی خود را به اتیوپی متوقف می کند.
همچنین در rt.com
اتیوپی شروع به پر کردن سد به صورت “یک طرفه” می کند زیرا سودان از افت سطح آب نیل آبی خبر می دهدمقامات مصری ترامپ را به ابراز علاقه به مصر و عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور این کشور متهم کردند. “متاسفم که می گویم ، اما مرد هیچ سرنخی از آنچه که در مورد آن صحبت می کند ندارد” ، هیلماریام دسالگن ، نخست وزیر پیشین اتیوپی روز شنبه گفت. “اتیوپی و اتیوپیایی ها هرگز با چنین بیانیه ای غیر مسئولانه تهدید نخواهند شد.”

ژوزپ بورل ، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا گفت که توافق در مورد GERD بین اتیوپی ، سودان و مصر در دست انجام است. “اکنون زمان اقدام است و نه افزایش تنش ها ،” او گفت.

این داستان را دوست دارید؟ با یک دوست به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *