ارتش اتیوپی اعلام کرد که با اعلام وضعیت اضطراری دولت با حزب حاکم منطقه Tigray در جنگ است – گزارشات – RT World News

قانون گذاران در آدیس آبابا دستور ابی احمد نخست وزیر اتیوپی برای اعزام نیرو به Tigray را تأیید کردند تا کنترل فدرال بر منطقه شمالی را اعلام کنند ، مقامات وی او را غیرقانونی اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری صداوسیما ، به نقل از خبرگزاری فرانسه ، روز پنجشنبه ، مجلس عوام پارلمان کشور به اتفاق آرا 6 ماه وضعیت اضطراری ابی را که یک روز قبل اعلام شده بود ، تصویب کرد.

ابی گفت که این عملیات نظامی در پاسخ به یک “حمله” توسط نیروهای وفادار به جبهه آزادی بخش خلق Tigray (TPLF) در یک اردوگاه نظامی در منطقه ، که تولید می کرد “بسیاری از شهدا” TPLF اتهام را رد کرده است.

“هیچ حمله ای توسط ما آغاز نشده است ،” Wondimu Asamnew مقام ارشد TPLF روز سه شنبه به خبرگزاری فرانسه گفت.
همچنین در rt.com
“تعهد به روند دموکراتیک”؟ سخنرانی های ایالات متحده در ساحل عاج درباره رأی دادن در میان آشفتگی انتخابات خودووندیمو گفت که فرماندهی شمالی ارتش اتیوپی “داوطلبانه شروع به همکاری با Tigray برای نجات کشور از یک جنگ داخلی همه جانبه” – ادعای ابی را انکار می کند ، اصرار دارد ارتش به او وفادار مانده است.

وجود داشت “بدون تلفات غیرنظامی ، و فقط چند درگیری با چند سرباز که به تصمیم فرماندهان خود احترام نگذاشته اند” ووندیمو به خبرگزاری فرانسه گفت.

کمیته بحران تازه تاسیس در آدیس آبابا روز چهارشنبه گفت که هدف از عملیات نظامی این است که “آزاد کردن” Tigray از TPLF.

قانون اساسی اتیوپی به دولت می دهد “تمام قدرت لازم برای محافظت از صلح و حاکمیت کشور” تحت شرایط اضطراری ، از جمله تعلیق برخی “حقوق سیاسی و دموکراتیک”

در عمل ، این می تواند به معنای قانون منع رفت و آمد ، جستجوی بدون ضمانت ، انسداد جاده ها ، قطع ارتباطات و دستگیری هر کسی باشد که مشکوک به آن باشد “شرکت در فعالیتهای غیرقانونی که نظم قانون اساسی را تهدید می کنند” خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام ارشد دولتی ناشناس گزارش داد.

اخبار مرتبط  ماشین Man RAMS به سفارت چین در آرژانتین ، باعث ترساندن بمب در حالی که به دنبال پناهندگی برای گفتن "حقیقت در مورد سیا در Covid-19" است.
همچنین در rt.com
اتیوپی با گفتن اینکه مصر پروژه مورد مناقشه سد نیل آبی “منفجر خواهد شد” ترامپ را به دلیل جنگ افروزی محکوم می کندبا این حال ووندیمو اصرار داشت که در حال حاضر همه چیز در پایتخت منطقه Mekle آرام است.

اتحادیه آفریقا ، سازمان ملل و ایالات متحده همگی از دولت خواسته اند که خویشتنداری کند.

مردم Tigray از زمان روی کار آمدن ابی به اتهام آزار و اذیت سیاسی متهم شده اند و ادعا می کنند که آنها به دلیل پیگردهای قانونی در مورد فساد اداری ، پاکسازی از مشاغل دولتی و اهانت به مشکلات اتیوپی شناخته شده اند. ابی ، یک اروموی قومی از جنوب کشور ، یک افسر اطلاعاتی سابق است که پس از سه سال اعتراض علیه دولت مرکزی به قدرت رسید.

رهبر TPLF ، ملس زناوی ، ابتدا به عنوان رئیس جمهور و سپس به عنوان نخست وزیر ، تا زمان مرگ در سال 2012 بر اتیوپی حکومت می کرد. وی یکی از رهبران شورش علیه دیکتاتور نظامی Mengistu Haile Mariam بود که امپراتور هایل سلاسی اول را در سال 1974 سرنگون کرد.

فکر می کنید دوستانتان علاقه مند می شوند؟ این داستان را به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *