استولتنبرگ می گوید ، آتن و آنکارا در میان تنش های دریایی بین متحدان ناتو موافقت می کنند – RT World News

ینس استولتنبرگ ، رئیس ناتو اعلام کرد ، یونان و ترکیه برای گفتگو برای کاهش احتمال درگیری در مدیترانه شرقی و ایجاد مکانیسم های رفع اصطکاک با یکدیگر دیدار می کنند.

این دو کشور متحدان ناتو هستند ، اما پس از ارسال آنکارا از یک کشتی تحقیقاتی به آبهای مورد اختلاف در نزدیکی قبرس ، به مدت یک ماه در یک درگیری دریایی حبس شده اند. این کشتی پس از امضای توافق نامه حفاری یونان با مصر به بهره برداری رسید ، حرکتی که آنکارا ادعا می کند قصد دارد آن را از آبهای غنی از انرژی مدیترانه شرقی خارج کند ، حتی اگر ترکیه سال گذشته توافق نامه مشابهی را با لیبی امضا کرد.

با توجه به اینکه نیروی دریایی ترکیه در حال حاضر تمرینات آتش سوزی نزدیک شمال قبرس را برگزار می کند و فرانسه و ایتالیا برای تمرینات نظامی خود در نزدیکی کرت به یونان می پیوندند ، در هفته های اخیر تنش ها به طور مداوم به سمت بالا افزایش یافته است.
همچنین در rt.com
واشنگتن در بحران شدید یونان و ترکیه تصمیم دارد تحریم تسلیحاتی 33 ساله قبرس را لغو کنددبیرکل ناتو ، جنس استولتنبرگ روز پنجشنبه اعلام کرد که هر دو طرف حداقل توافق کرده اند که از این امر جلوگیری کنند “حوادث” در آبهای مناقشه شرق مدیترانه.

اخبار مرتبط  ظریف ایران پیشنهاد تهویه ترامپ را رد کرد - RT World News

“به دنبال گفتگوهای من با رهبران یونان و ترکیه ، دو متحد توافق کردند که در ناتو برای ایجاد مکانیزمی برای از بین بردن اصطلاحات نظامی در مذاکرات فنی برای کاهش خطر حوادث و حوادث در مدیترانه شرقی وارد مذاکره شوند.” استولتنبرگ در بیانیه ای گفت.
همچنین در rt.com
ترکیه می گوید پس از تمدید مأموریت اکتشاف نفت و گاز در یونان مدیترانه ای “آماده گفتگو” با یونان استرجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه ، هرگونه امتیاز دادن به یونان را رد كرد و گفت كه كشور او این كار را خواهد كرد “هر آنچه در دریاهای مدیترانه ، اژه و سیاه به آن تعلق می گیرد.” در همین حال ، نخست وزیر یونان ، کیریاکوس میتسوتاکیس ، قول داده است که ادعاهای سرزمینی کشور خود را در دریای یونی با 12 مایل دریایی از خط ساحلی خود گسترش دهد ، اقدامی که ترکیه قبلاً گفته بود زمینه جنگ است.

علی رغم سخنان جنگ طلبانه ، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در اوایل این هفته گفت که ترکیه چنین است “آماده گفتگو” با یونان

این داستان را دوست دارید؟ با یک دوست به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *