استولتنبرگ ناتو ادعا می کند که خروج آمریکا از افغانستان آن را به کانون تروریست تبدیل خواهد کرد ، در مورد “حمله به میهن ما” هشدار می دهد

دبیرکل ناتو ، جنس استولتنبرگ ، ساعاتی قبل از اعلام پنتاگون برای خروج حدود 2000 نیروی آمریکایی ، هشدار داد که خروج آمریکا از افغانستان ممکن است آن را به “سکویی برای تروریست های بین المللی” تبدیل کند.

“افغانستان خطر تبدیل شدن به یک سکوی تروریست های بین المللی را برای برنامه ریزی و سازماندهی حملات به سرزمین های ما ایجاد می کند ،” استولتنبرگ در بیانیه ای اعلام کرد که در پی گزارش های اولیه در مورد واشنگتن مبنی بر کاهش تعداد نیروهای آمریکایی هنوز در این کشور وجود دارد.
همچنین در rt.com
پنتاگون از خروج نسبی از افغانستان خبر داد – 2500 سرباز باقی مانده اندپنتاگون روز سه شنبه اعلام کرد که با دستور رئیس جمهور دونالد ترامپ برای کاهش نیروها در عراق و افغانستان پیش خواهد رفت و 2500 سرباز را تا 15 ژانویه در هر کشور باقی می گذارد. در حالی که با کاهش حدود 500 سرباز عراق را ترک می کند ، حدود 2000 سرباز آمریکایی از افغانستان به خانه می آید.

این خبر برای دبیرکل ناتو خوشایند نبود ، که سریع متوجه شد که افغانستان می تواند به میدان جدیدی برای یک دولت اسلامی در حال احیا تبدیل شود (داعش ، داعش / داعش سابق) “خلافت” پس از شکست گروه تروریستی در سوریه و عراق.

ضمن اعتراف به اینکه نیروهای ناتو قبلاً در افغانستان مستقر شده اند “تقریباً 20 سال” استولتنبرگ استدلال کرد که “قیمت برای ترک خیلی زود یا به صورت غیر هماهنگ می تواند بسیار بالا باشد.”

“ما با هم به افغانستان رفتیم” استولتنبرگ گفت ، افزود كه نیروهای متحد باید “با هم هماهنگ و منظم برویم ،” اما تنها “وقتی زمان مناسب است.” وی افزود که حساب می کند “از همه متحدان ناتو بخاطر امنیت خود به این تعهد عمل کنند.”

استولتنبرگ اشاره کرد که اتحاد برای آموزش ، مشاوره و کمک به نیروهای امنیتی محلی قصد دارد تا سال 2024 در افغانستان بماند.

پنتاگون همچنین در برابر تلاش های ترامپ برای اخراج آمریکا از مقاومت کرده است “جنگهای بی پایان” در خاورمیانه باعث شد وی هفته گذشته تعدادی از مقامات ارشد را اخراج کند. کریستوفر میلر ، سرپرست وزارت دفاع ، با گفتن این سخنان ، به طرح های عقب نشینی اشاره کرد که در مطبوعات به عنوان شایعه گزارش شده است “همه جنگ ها باید پایان یابد.”
همچنین در rt.com
‘همه جنگ ها باید پایان یابد’: وزیر دفاع جدید ترامپ از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان خبر می دهدنیروهای آمریكایی در حال حاضر كمتر از نیمی از نیروهای 12000 نفری ناتو در افغانستان را تشکیل می دهند اما این اتحاد همچنان به شدت به آمریكایی ها برای حمل و نقل ، تداركات و پشتیبانی هوایی متكی است. اینکه آیا نیروهای ناتو واقعاً نیاز به ماندن در آنجا دارند ، سوال دیگری است.

اخبار مرتبط  "سازمان ملل متحد با بحران اعتماد روبرو است" - نخست وزیر هند مودی برای اصلاحات در میان 75 سالگرد بدن جهانی تلاش می کند - RT World News

ناتو دو سال پس از حمله ائتلاف به رهبری آمریكا برای براندازی طالبان در پاسخ به حملات 11 سپتامبر ، عملیات را در افغانستان به عهده گرفت. استولتنبرگ اظهار داشت که اتحاد به آنجا پیوست “اطمینان حاصل کنید که دیگر هرگز پناهگاهی امن برای تروریستهای بین المللی نخواهد بود.”

تقریباً 20 سال بعد ، اتحاد به سختی می تواند بگوید “ماموریت انجام شد.” اگرچه طالبان از قدرت برکنار شدند ، نیروهای وفادار به ناتو وفادار به دولت در کابل نتوانستند گروه شبه نظامی را که هنوز قسمت های زیادی از خاک را کنترل می کند ، شکست دهند.

در سال 2018 ، فرمانده آمریكا در افغانستان صریحاً اعتراف كرد كه پیروزی در جنگ علیه طالبان قابل قبول نیست ، در حالی كه گزارش واشنگتن پست 2019 بر اساس اسناد رسمی نشان داد كه مقامات آمریكایی در مورد پیشرفت ادعایی مبارزات افغانستان برای سالها به مردم دروغ گفته اند.
همچنین در rt.com
کنگره باید تحقیق کند که چرا آمریکا در این سالها – گابارد – در مورد افغانستان دروغ گفته استاتحاد در جلوگیری از حضور دیگر گروه های افراطی – از جمله دولت اسلامی – در افغانستان به همان اندازه بی تأثیر بود. در واقع ، این طالبان بودند که پس از سالها گذشته در چندین استان جای خود را به دست آوردند و به نوعی با داعش درگیر شدند.

ترامپ در ماه فوریه سال 2020 با طالبان در مورد توافق صلح مذاکره کرده است. این شامل خروج همه نیروهای خارجی از افغانستان در ازای درگیری طالبان با دولت افغانستان برای یافتن یک راه حل سیاسی مسالمت آمیز برای درگیری طولانی مدت است.
همچنین در rt.com
طالبان واشنگتن را به نقض توافق صلح پس از حملات هوایی “دفاعی” هوایی ارتش به شبه نظامیان متهم می کندبا این حال ، بخشهایی از تشکیلات ایالات متحده و برخی از متحدان آمریكا می گویند كه پایان دادن به این خیلی زود است “برای همیشه جنگ” میچ مک کانل ، رهبر اکثریت سنای ایالات متحده و ژان ایو لودریان ، وزیر امور خارجه فرانسه ، پیش از افشای جزئیات آن ، در قبال طرح دولت ترامپ عقب نشینی کرده اند.

این داستان را دوست دارید؟ با یک دوست به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *