استیضاح یا “کودتا”؟ کنگره پرو به دلیل “ناتوانی اخلاقی” به برکناری رئیس جمهور رای داد – RT World News

کنگره پرو رأی به برکناری رئیس جمهور مارتین ویزارکارا به دلیل “ناتوانی اخلاقی” و جایگزینی وی با یک حاکم موقت داده و کشور آمریکای لاتین را در یک بحران مشروطه فرو برد.

قانون گذاران در لیما روز دوشنبه با استناد به ماده 113 قانون اساسی برای خالی ماندن دفتر ، با 105-19 رأی به حذف ویزارکارا از سمت خود رای دادند. رئیس کنگره مانوئل مرینو انتخاب شد تا به عنوان رئیس جمهور موقت کشور تا زمان برگزاری انتخابات در سال 2021 انتخاب شود.

بلومبرگ گزارش داد ، این اخراج در حالی رخ داده است که پرو به دلیل همه گیری Covid-19 ، با کاهش 30 درصدی تولید ناخالص داخلی در سه ماهه دوم سال 2020 و یکی از بالاترین میزان مرگ کرونا در جهان ، روبرو شده است.

با این حال ، حداقل یک دانشمند هشدار می دهد که حوادث روز دوشنبه به معنای کودتای پارلمانی شبیه به برکناری روسای جمهور در هندوراس ، پاراگوئه و برزیل طی یک دهه گذشته است.

به گفته آلفونسو گورمندی ، استاد دانشگاه Universidad Pacifico ، تقریباً در بیست و پنجمین متمم در ایالات متحده ، ماده 113 قانون اساسی پرو در واقع اخراج رئیس جمهور به دلیل ناتوانی جسمی یا “روحی” را پیش بینی کرده است. این تعریف در سال 2000 برای استیضاح رئیس جمهور آلبرتو فوجیموری ، كه از یك تحقیق فساد به ژاپن فرار كرده بود ، تفسیر شد.

اخبار مرتبط  فضاپیمای Soyuz MS-15 با 3 خدمه پس از اتمام ماموریت در ایستگاه فضایی بین المللی (VIDEO) با خیال راحت - زمین RT اخبار
همچنین در rt.com
وزیران “رئیس جمهور موقت” بولیوی و دولت کودتا می توانند به دلیل سرکوب معترضان در سال 2019 مورد محاکمه قرار گیرندکنگره کنونی به دلیل تحقیق در مورد ویزارکارا استناد کرده است که وی از آن رنج می برد “ناتوانی اخلاقی” و دفتر را خالی اعلام کنید. در غیاب تعریف مشخصی از آنچه غیراخلاقی است ، آنچه را که اکثریت کنگره می گویند ظاهراً برآورده می کند.

“بنابراین ، نه ، این استیضاح نیست ،” استدلال کرد گورمندی “این ، در اصل ، یک کودتای پارلمانی است.”

ویزارکارا پس از استعفا became سلف خود پدرو پابلو کوچینسکی تحت فشار مخالفان ، به رهبری کیکو دختر فوجیموری ، در سال 2018 رئیس جمهور شد. این اولین باری نیست که کنگره تلاش می کند تا او را برکنار کند – آنها در سپتامبر 2019 ، هنگامی که وی قوه مقننه را منحل کرد و خواستار انتخابات زودهنگام شد ، تلاش کردند تا او را استیضاح کنند ، اما موفق نشد. اتاق کنونی در ژانویه سال 2020 انتخاب شد.
همچنین در rt.com
Correa اکوادور آخرین نمونه از جناح راست آمریکای لاتین است که از دادگاهها برای سر و صدا کردن دشمنان ، قدرت گرفتن استفاده می کندفکر می کنید دوستانتان علاقه مند می شوند؟ این داستان را به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *