انگلیس ، فرانسه و آلمان از ایران خواستند برنامه غنی سازی اورانیوم را “بدون تأخیر” متوقف کند زیرا تهران خطر را افزایش می دهد – RT World News

وزرای خارجه E3 به ایران هشدار داده اند که تصمیم برای غنی سازی اورانیوم تا 20 درصد فضای “دیپلماسی موثر” را کاهش می دهد و توانایی بهبود روابط با دولت جدید آمریكا را به خطر می اندازد.

روز چهارشنبه ، انگلیس ، فرانسه و آلمان بیانیه مشترکی در مورد تصمیم ایران در مورد افزایش برنامه غنی سازی اورانیوم منتشر کردند که این امر باعث توافق بیشتر برنامه جامع اقدام مشترک (JCPOA) در مورد اهداف هسته ای تهران می شود.

“ما از آغاز شروع غنی سازی اورانیوم تا 20 درصد توسط تاسیسات زیرزمینی کارخانه غنی سازی سوخت فردو توسط ایران نگرانیم.” در این بیانیه آمده است.

این اقدام ، که هیچ توجیه مدنی معتبری ندارد و خطرات بسیار مهمی را در ارتباط با گسترش سلاح های هسته ای به همراه دارد ، نقض آشکار تعهدات ایران تحت برنامه جامع اقدام مشترک است و توافق نامه را بیشتر توقیف می کند.

این سه کشور اروپایی همچنین از تهران خواستند که بلافاصله برنامه غنی سازی خود را کنار بگذارد و به محدودیتهای توافق شده در برجام برگردد.

اخبار مرتبط  کیم جونگ اون پس از اولین مورد مشکوک کووید 19 در کره شمالی ، اضطراری را اعلام کرد و شهر کائسونگ را به حالت تعطیل درآورد. - RT World News

این سه کشور اظهار داشتند که تصمیم ایران تعهد مشترک شرکت کنندگان در JCPOA را در 21 دسامبر تضعیف می کند و با آمدن دولت جدید بایدن ، بازگشت احتمالی ایالات متحده به توافق را به خطر می اندازد. دونالد ترامپ ، رئیس جمهور ، در سال 2018 ایالات متحده را یک جانبه از توافق خارج کرد.
همچنین در rt.com
چین در پی اعلامیه غنی سازی اورانیوم در ایران ، با صلح و آرامش و “خویشتنداری” بازی می کندروز دوشنبه ، تهران گفت که غنی سازی اورانیوم را تا 20 درصد آغاز کرده است و از توافق هسته ای فاصله می گیرد.

رقم جدید بالاتر از سطح 3.67 درصد توافق شده در پیمان 2015 است ، اما هنوز هم بسیار پایین تر از سطح 90 درصدی است که درجه سلاح محسوب می شود.

این داستان را دوست دارید؟ با یک دوست به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *