اوکراین نماینده بلاروس را برای مشاوره “برای اولین بار” به یاد می آورد ، اما مربوط به اعتراضات نیست – RT World News

کیف برای اولین بار در تاریخ سفیر خود را از مینسک برای مشاوره فراخوانده است. با این حال ، به نظر می رسد این اقدام بیشتر در مورد امتناع بلاروس از واگذاری مشکوک مزدوران روسی به اوکراین از اعتراضات است.

اوکراین به گروهی از ملل غربی پیوسته است كه از به رسمیت شناختن نتایج انتخابات هفته گذشته در بلاروس خودداری كرد ، كه رسماً برای الكساندر لوكاشنكو برای ششمین دوره ریاست جمهوری خود پیروزی لغزنده را به دست آورد. “روابط بلاروس و اوکراین” شده است “اساساً تغییر یافته است” توسط تحولات در بلاروس ، که در آن “جامعه ابراز رأی عدم اعتماد به نتایج رسمی انتخابات ریاست جمهوری ،” دمیترو کولا ، وزیر امور خارجه اوکراین در بیانیه ای گفت.
همچنین در rt.com
لوکاشنکو پس از تصویب قانون اساسی جدید از طریق همه پرسی در سراسر کشور ، وعده انتخابات تازه در بلاروس را می دهدبلاروس در میان خشم مردم نسبت به نتایج انتخابات بیش از یک هفته در اعتراضات گسترده دستگیر شده است. واکنش سنگین پلیس به تظاهرات اولیه باعث اعتصاب برخی از غول های صنعتی کشور نیز شده است.

با این حال ، در حالی که می گوید اوکراین نخستین بار سفیر خود را در مینسک فراخوانده است ، کولبا توضیح داد که این کار به دلیل مینسک انجام شده است “اقدامات غیرقابل قبول” در انتقال 32 روس مظنون به مزدور بودن شرکت خصوصی به مسکو و نادیده گرفتن خواست اوکراین برای استرداد 28 نفر از آنها به کیف.

“این اقدام باعث تضعیف اعتماد بین ملتها شد و ضربه سنگینی به روابط دوجانبه ما وارد کرد.” کولا گفت ، و افزود که لوکاشنکو دارد “بارها و بی اساس اوکراین را به اقدامات غیر دوستانه متهم کرد.”

كولبا عهد كرد “سخت دفاع کن” اوکراین “منافع ملی” ، همه در حالی که به اوکراین توصیه می کردند از سفر به بلاروس در میان موج اعتراضات ، با استناد به پتانسیل روسیه استفاده کند “درگیری فعال” در تحولات – ایده ای که مسکو تاکنون مطرح نکرده است.

اخبار مرتبط  پکن پس از اینکه بلینکن برچسب خود را "بزرگترین آزمایش ژئوپلیتیک قرن 21" عنوان کرد ، چین "سازنده صلح جهانی" است - RT World News
همچنین در rt.com
بلاروس 32 “مزدور روسی” را به “برنامه ریزی شورش ها” تحویل داد – بی توجهی به تقاضای استرداد اوکرایندر همین حال ، وزارت امور خارجه اوکراین یادداشت ویژه ای را به کولبا پیوست ، و بار دیگر خاطرنشان کرد که فراخوان یک سفیر برای مشاوره است “نوعی پاسخ دیپلماتیک برای نشان دادن نارضایتی از سیاست اقدامات غیر دوستانه استفاده می شود” یک کشور میزبان

گروهی از شهروندان روسی در اواخر ماه ژوئیه قبل از انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس بازداشت شدند. سرویس امنیتی بلاروس ، KGB ، آنها را متهم کرد که جنگجویان شرکت پیمانکار نظامی خصوصی واگنر هستند که برای تهیه “شورش های گسترده” به بلاروس فرستاده شده اند. مسکو گفت که بازداشت شدگان در واقع پیمانکار امنیتی بودند اما این ادعا را رد کردند و اظهار داشتند که مینسک فقط یک نقطه حمل و نقل به مقصد نهایی آنها است.

هنگامی که اوکراین خواستار استرداد 28 از 33 بازداشت شده بود ، ادعا شد که آنها قبلاً در یک درگیری نظامی در شرق این کشور شرکت کرده بودند. بعداً ، تحقیقات الكساندر كوتس ، روزنامه نگار روسی ، حاكی از آن بود كه كل داستان دستگیری و بازداشت آنها ، واقعاً یك عملیات مخفیانه توسط اطلاعات آكریكی اوکراین بود.

لوكاشنكو در ابتدا قول داد كه درخواست كیف را در نظر بگیرد ، اما این مردان سرانجام جمعه گذشته به روسیه تحویل داده شدند.
همچنین در rt.com
بازداشت 33 “مزدور روسی” در بلاروس ممکن است توسط اطلاعات اوکراین – تحقیقات روزنامه ها برچیده شودفکر می کنید دوستان شما علاقه مند خواهند بود؟ این داستان را به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *