ایالات متحده سودان را در ازای پرداخت 335 میلیون دلار به قربانیان حمله تروریستی از لیست حامیان تروریسم خارج می کند – ترامپ – اخبار جهانی RT

دونالد ترامپ ، رئیس جمهور گفت ، واشنگتن سودان را از فهرست حامیان دولت تروریسم در اسرائیل خارج می کند به محض پرداخت 335 میلیون دلار غرامت به آفریقای آفریقایی به قربانیان حملات القاعده به سفارتخانه های .

ترامپ در پست توئیتری خود اعلام کرد که ایالات متحده و سودان در مورد پرداخت به توافق رسیده اند و افزوده است که پس از انتقال پول ، او آن را از لیست حامیان مالی تروریست خارج می کند. رئیس جمهور آن را صدا زد “یک قدم بزرگ” برای سودان گفت و گفت كه مردم آمریكا سرانجام عدالت شایسته ای را بدست خواهند آورد.

دقایقی پس از اعلام ترامپ توسط ترامپ ، عبدالله حمدوک نخست وزیر سودان نیز در توییتر خود از رهبر آمریکا تشکر کرد.

“ما بسیار منتظر هستیم که اطلاعیه رسمی شما به کنگره مبنی بر لغو تعیین سودان به عنوان حامی دولت تروریسم ، که هزینه زیادی برای سودان داشته است ، لغو شود.” او گفت ، حضور ملت خود را در لیست بدنام “سنگین ترین میراث” از قبلی آن “رژیم”.

تعیین سودان به عنوان حامی دولت تروریسم به سال 1993 برمی گردد و مربوط به رهبر عمر سابق ملت ، عمر البشیر است که ایالات متحده وی را به حمایت از گروه های مختلف شبه نظامی مانند حزب الله متهم کرد. درج این لیست همچنین مانع دسترسی خارطوم به کمک های مالی خارجی و سازوکارهای تسویه بدهی شد.

اخبار مرتبط  چین هنگام بازدید مقامات آمریکایی از تایوان هشدار داده و مانورهای نظامی را برگزار می کند - اخبار جهانی RT

سال گذشته به دنبال اعتراضات گسترده البشیر در یک کودتای نظامی سرنگون شد و یک دولت انتقالی به سرپرستی حمدوک به عهده گرفت. مقامات جدید بدون شک برای احیای اقتصاد کشور پس از آشفتگی سیاسی به فوریت به کمک خارجی نیاز داشتند.
همچنین در rt.com
قیمت برای پرداخت خیلی بزرگ است؟ سودان گره زدن نام خود از لیست تروریسم ایالات متحده را به ایجاد روابط با اسرائیل رد می کندمذاكرات آمریكا و سودان بیشتر در مورد بودجه ای بود كه واشنگتن می خواست خارطوم به عنوان قربانیان حملات القاعده به نمایندگی های دیپلماتیک آمریكا در كنیا و تانزانیا در سال 1998 در آغوش قرار دهد.

با این وجود ، تقاضای دیگر ایالات متحده توسط دولت سودان رد شد. در اواخر سپتامبر ، سودان که اکثراً مسلمان زبان عرب بودند ، گفت که قبول نمی کند حذف آن از لیست حامیان تروریست به عادی سازی روابط با اسرائیل بستگی داشته باشد. حمدوک در آن زمان اظهار داشت که باید به دو موضوع جداگانه پرداخته شود.

فکر می کنید دوستانتان علاقه مند می شوند؟ این داستان را به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *