ایالت های آفریقای غربی قصد دارند هیئت نمایندگی را به ماللی بفرستند تا بتوانند کودتای نظامی را معکوس کنند – RT World News

پس از آنكه رهبران حزب 15 كشور آفریقای غربی خواستار بازگشت جونتا ، رئیس جمهور ابراهیم بووباكار كیتا به قدرت بودند ، یک هیئت منطقه ای به ملاقات خواهند كرد.

انجمن اقتصادی کشورهای آفریقای غربی (ECOWAS) در پاسخ به سرنگونی روز سه شنبه کیتا ، مالی را از نهادهای تصمیم گیری خود متوقف و مرزها را با این کشور تعطیل کرد.

به گفته رئیس جمهور نیجر ، Mahamadou Issoufou ، رئیس جمهور رئیس جمهور ECOWAS ، سران ایالت ها هیئتی از جمله گودلک جاناتان ، رئیس جمهور پیشین نیجریه را اعزام می کنند. هنوز مشخص نیست که آیا اقدام نظامی در نظر گرفته شده است ، اما بیانیه نیجر همچنین خواستار تقویت نیروهای آماده به کار ECOWAS شد.

خبر این هیئت در حالی منتشر می شود که ائتلاف گروه های مخالف M5-RFP در مالی در رد مداخلات خارجی به جناح پیوست. این ائتلاف پیش از کودتا اعتراضات علیه کیتا را آغاز کرد.

“آنها می توانند بیایند اما ما قصد نداریم حرکت کنیم.” Cheick Oumar Sissoko ، رهبر ائتلاف ، به خبرنگاران گفت. “ما در حال عبور از خط قرمز ECOWAS هستیم.”

رهبران مخالف گفتند که آنها روز جمعه برای جشن گرفتن مراسم خود در باماکو برگزار می کنند “پیروزی”
همچنین در rt.com
فرانسه پس از برکناری رئیس جمهور این کشور با کودتا ، فرانسه به ادامه عملیات نظامی برخان در مالی ادامه خواهد داداخبار مرتبط  خورشید گرفتگی "حلقه آتش" به دلیل تابش آسمان ما در این هفته - RT World News

بنا بر گزارش ها ، ساکنان باماکو ابراز حمایت گسترده از کودتا کردند و پایتخت برای روز دوم مستقیم آرام بود.

روز چهارشنبه ، سرهنگ عظیمی گیتا ، فرمانده نیروهای ویژه ، خود را به عنوان رهبر جونتا معرفی کرد. تحلیلگران می گویند که متجاوزان ارشد همه سرهنگهای محترم ارتش بودند که در شمال جنگیده بودند ، و در آنجا ستیزه جویان وابسته به القاعده و دولت اسلامی (داعش ، که قبلاً داعش بود) فعال هستند.

مینوسما گفت ، یک تیم حقوق بشری سازمان ملل متحد اواخر روز پنجشنبه از کیتا و سایر بازداشت شدگان دیدار کردند. پس از آن ، این جونتا دو مقام ارشد دولتی را كه در هنگام كودتا بازداشت شده بودند ، آزاد كرد و با رهبران سیاسی در مورد ایجاد مرجع انتقالی مشورت كرد.

اگر این داستان را دوست دارید ، آن را با یک دوست به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *