ایران شناسایی مظنون در پشت “انفجار” در سایت هسته ای نطنز ، می گوید او از کشور فرار کرده است – RT World News

سرویس اطلاعاتی ایران از مظنون “انفجار” که هفته گذشته به نیروگاه نطنز آسیب رساند ، نام برد. در این گزارش آمده است كه مقصر ، كه به عنوان یك مرد از یك شهر در نزدیكی تأسیسات هسته ای شناخته شده ، قبلاً از كشور فرار كرده است.

“رضا کریمی ، عامل این خرابکاری … مشخص شد” توسط وزارت اطلاعات ، تلویزیون دولتی ایران روز شنبه اعلام کرد.

کریمی در این گزارش به عنوان یک مرد 43 ساله توصیف شد که در شهر کاشان ، نه چندان دور از تأسیسات نطنز متولد شد.

تهران پیشتر این حادثه را به گردن رقیب سرسخت خود اسرائیل انداخته بود و قول داده بود كه تلافی خواهد كرد. دولت یهود ، که اصرار دارد هدف برنامه هسته ای ایران ایجاد بمب است ، هنوز به طور علنی پاسخ نداده است. با این وجود ، گزارش هایی در رسانه های اسرائیلی و غربی با استناد به مقامات ناشناس ادعا کرده اند که “خرابکاری” می توانست عملیاتی توسط آژانس جاسوسی موساد اسرائیل باشد.

تلویزیون ایران در مورد ارتباط کریمی با اسرائیل چیزی نگفت و همچنین درمورد چگونگی دستیابی به سایت با امنیت بالا بدون شناسایی جزئیاتی ارائه نکرد.

مقامات ایرانی ابتدا حادثه نطنز را صدا زدند “خاموشی” اما بعداً از آن به عنوان حمله و همچنین به عنوان عمل نام برد “تروریسم هسته ای”. گزارش های رسانه ای ادعا کردند که یک انفجار شبکه برق و سیستم پشتیبان گیری سایت هسته ای را غیرفعال کرده و در عین حال برخی از سانتریفیوژهای مورد استفاده برای غنی سازی اورانیوم را نیز از بین برد.

با این حال ، میزان کامل خسارت وارده به این مرکز هنوز ناشناخته است و هیچ ارقام یا تصویری رسمی منتشر نشده است. فریدون عباسی دوانی ، رئیس کمیته انرژی مجلس ایران ، بعداً تأیید کرد که یک موجود وجود دارد “انفجار” در نطنز ، به عمد برنامه ریزی شده به طوری که “برق مرکزی و کابل برق اضطراری آسیب می بینند.” علیرضا زاکانی ، نماینده بلندپایه دیگر ، که مرکز تحقیقات پارلمان ایران را رهبری می کند ، گفت که “چندین هزار سانتریفیوژ [had been] آسیب دیده و از بین رفته است. “
همچنین در rt.com
مقام ارشد تهران اعتراف می کند که امنیت ایران پس از کارشکنی در سایت هسته ای نطنز نیاز به بازنگری اساسی دارداخبار مرتبط  اروپا با 100000 عفونت جدید برای اولین بار به اوج روزانه Covid-19 رسیده است که در بهار رسیده است - RT World News

گزارش تلویزیون دولتی ایران افزود که کریمی حتی قبل از لرزش انفجار در نطنز ، در 11 آوریل ، از خاک ایران فرار کرده بود.

“اقدامات لازم برای دستگیری وی و بازگشت به کشور از طریق مجاری قانونی در دست اقدام است.” بیانیه ایران اضافه شد.

عکس مظنون روی کارت قرمز نشان داده شده بود “اینترپل تحت تعقیب” متن آن و شبیه دستور بازداشت از طرف نهاد پلیس بین الملل است. در این کارت اسپانیا ، امارات ، قطر ، ترکیه و رومانی از جمله مقاصد سفر مظنون ذکر شده است.

با این حال ، جستجو در پایگاه داده عمومی اینترپل بلافاصله حکم بازداشت کریمی را فاش نکرد.

در این گزارش همچنین تصاویری از ردیف های سانتریفیوژ وجود داشت که به گفته آنها ، در حال حاضر جایگزین آسیب دیدگان در انفجار شده است.

ادامه مطلب

حادثه نطنز در میان مذاکرات وین بین ایران و قدرتهای جهانی با هدف نجات توافق هسته ای 2015 رخ داد ، پس از آنکه دولت ترامپ سه سال پیش ایالات متحده را یک جانبه از آن خارج کرد.

گفته می شود تصمیم تهران برای افزایش غنی سازی اورانیوم به خلوص 60 درصدی در پاسخ به اقدام خرابکارانه ، آخرین دور مذاکرات در پایتخت اتریش را که انتظار می رفت روز شنبه به پایان برسد ، پیچیده کرده است.

موضع جمهوری اسلامی در حین مذاکرات این است که تنها پس از دستیابی به برنامه جامع اقدام مشترک (JCPOA) مطابقت خواهد داشت. “حذف کلیه تحریم ها ، از جمله مجازات های مربوط به برجام ، که در دوران ترامپ اعمال شده و مجدداً توزیع شده است” یک منبع نزدیک به رهبر معظم ایران ، آیت الله علی خامنه ای ، به پخش کننده تلویزیونی ملی پرس تی وی گفت.

فکر می کنید دوستانتان علاقه مند می شوند؟ این داستان را به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *