ایران می تواند اورانیوم را به میزان 90 درصد هسته ای “به راحتی” غنی کند ، اما در حال مطالعه “در صورت نیاز” است – آژانس انرژی اتمی – اخبار جهانی RT

سازمان انرژی اتمی (AEOI) ادعا کرده است که این کشور در صورت نیاز می تواند به راحتی اورانیوم را تا سطح 90 درصد درجه اسلحه غنی کند. فرانسه ، آلمان و انگلیس در این هفته به اقدام غنی سازی 20 درصدی خود اعتراض داشتند.

“ما آنقدر پیشرفت کرده ایم که می توانیم به راحتی اورانیوم غنی شده در هر سطح ، حتی فراتر از این ، تولید کنیم [20-percent] سطح خلوص ، تا 40 درصد ، 60 درصد و 90 درصد “ بهروز کمالوندی ، سخنگوی AEOI ، روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت.

وی افزود كه AEOI براساس لایحه ای كه پارلمان ایران در دسامبر تصویب كرد مجاز به غنی سازی اورانیوم بیش از 20 درصد خلوص است اما افزود كه دولت “اگر نیازی به آن باشد.”

روز چهارشنبه “گروه E3” فرانسه ، آلمان و انگلیس اعلامیه ایران مبنی بر آغاز غنی سازی اورانیوم به 20 درصد را محكوم كردند و آن را “نقض آشکار” توافق هسته ای 2015
همچنین در rt.com
در حالی که جو بایدن برای به دست گرفتن قدرت آماده می شود ، ایران در حال افزایش فشار بر رئیس جمهور آینده برای احیای توافق هسته ای استعلی اکبر صالحی رئیس AEOI این هفته گفت که دانشمندان حدود 24 ساعت پس از اطلاع به سازمان نظارت بر هسته ای سازمان ملل ، آژانس بین المللی انرژی اتمی ، غنی سازی را تا 20 درصد آغاز کرده اند.

اخبار مرتبط  تحقیقات با مرگ 2 نفر در خانه سالمندان نروژ چند روز پس از دریافت واکسن Pfizer’s Covid-19 - RT World News

این اقدام ایران را به بالاتر از سطح خلوص اورانیوم 4.5 درصد که قبلاً رسیده بود ، می رساند ، که نقض توافق هسته ای 2015 بود – همچنین به عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (JCPOA) شناخته می شود. این توافقنامه تحریم ها را برای ایران فراهم کرد به شرطی که قول دهد غنی سازی اورانیوم بیش از 3.67 درصد خلوص نداشته باشد و اجازه بازرسی های بین المللی را بدهد.

با این حال ، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در حالی که ادعا کرده بود ایران توافق را نقض کرده است ، در سال 2018 ایالات متحده را از توافق خارج کرد ، با وجود اینکه بازرسان هسته ای گفتند تهران به تعهدات خود پایبند است. واشنگتن از آن زمان به اصطلاح ادامه داده است. “حداکثر فشار” مبارزات تحریمی علیه ایران.

تهران به نوبه خود امضاكنندگان اروپایی را به معامله متعهد كرده است كه از وعده های خود برای محافظت از ایران در برابر تحریم های آمریكا صرف نظر می كنند. دولت ایران بارها گفته است که برنامه هسته ای این کشور صرفاً برای اهداف صلح آمیز است.

این داستان را دوست دارید؟ با یک دوست به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *