بار سوم جذابیت است؟ ارمنستان و آذربایجان متعهد می شوند که آتش بس را روز دوشنبه پس از گفتگوها در واشنگتن از سر بگیرند – اخبار جهانی RT

ایروان و باکو پس از دیدارهای جداگانه با مقامات آمریکایی در واشنگتن ، تعهدات خود را تحت توافق آتش بس ، که در اوایل ماه جاری در مسکو توافق شده بود اما با نقض هر دو طرف روبرو بود ، تمدید کردند.

وزرای خارجه ارمنستان و آذربایجانی ، به نمایندگی از دو رقبای منطقه ای محبوس در یک درگیری ده ساله بر سر مناقشه قره باغ کوهستانی ، “مجدداً بر تعهد کشورهای خود برای اجرای آتش بس و پایبندی به آتش بس انسانی که در 10 اکتبر در مسکو توافق شد ، تأیید کردند” ایالات متحده ، ارمنستان و آذربایجان در بیانیه مشترک منتشر شده توسط وزارت امور خارجه ایالات متحده در روز شنبه.

قرار است این آتش بس از ساعت 08:00 صبح دوشنبه به وقت محلی اجرا شود.

تلاش جدید برای پایان دادن به خصومت بین طرف های درگیر پس از یک سری جلسات بین دیپلمات های ارشد ارمنستان و آذربایجانی و مقامات ارشد آمریکایی صورت گرفت. روز جمعه ، مایك پمپئو ، وزیر امور خارجه آمریكا ، جداگانه با جیحون بایراموف ، وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان و زهراب مونتساكانیان ، همتای ارمنی خود نشست. در این مذاکرات همچنین رابرت اوبراین ، مشاور امنیت ملی ترامپ درگیر شد که از این خبر استقبال کرد و افزود که استفن بیگن ، معاون وزیر خارجه آمریکا “نقش اصلی را بازی کرد” در دستیابی به موفقیت.

از زمان درگیری شدید بین ارمنستان و آذربایجان در تاریخ 27 سپتامبر در شدیدترین شعله ور شدن اختلافات در حال سوختن منطقه از زمان آتش بس 1994 ، تاکنون دو تلاش برای دستیابی به آتش بس انجام شده است. آتش بس قبلی به سرعت فرو ریخت.

اخبار مرتبط  مسجد می گوید که به اشتراک گذاشتن فیلم با هدف معلم سر بریده شده "پشیمان است" وزیر کشور فرانسه خواهان بسته شدن آن است - اخبار جهانی RT

آتش بس اصلی در 10 اکتبر ، پس از مذاکرات ماراتن در مسکو و با میانجیگری وزیر امور خارجه روسیه ، سرگئی لاوروف ، ساعاتی پس از اجرایی شدن سقوط کرد ، و مقصر تجارت ارمنستان و آذربایجان برای نابودی زودرس آن بود.

دومین تلاش برای موافقت با وقفه در جنگ در 17 اکتبر انجام شد ، اما آتش بس نیز مدت طولانی دیگری ادامه نداشت.
همچنین در rt.com
رئیس جمهور ارمنستان می گوید ، منافع ترکیه در درگیری قره باغ کوهستانی ناشی از کنترل نفت و گاز قفقاز استروز شنبه ، در بیانیه جداگانه ای ، گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ، به ریاست مشترک روسیه ، فرانسه و ایالات متحده ، گفت که روسای مشترک این گروه و دو وزیر امور خارجه در واشنگتن برای گفتگو بحث کردند “آتش بس فوری بشردوستانه ، پارامترهای احتمالی برای نظارت بر آتش بس و آغاز بحث در مورد عناصر اصلی اصلی یک راه حل جامع” از درگیری.

این گروه گفت که جلسه بعدی از این دست در تاریخ 29 اکتبر در ژنو برگزار خواهد شد تا درباره نقشه راه به بحث گذاشته شود “یک حل و فصل مسالمت آمیز”

در حالی که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تبلیغ کرد “پیشرفت بسیار خوب” وی ادعا کرد که محقق شده است ، باید دید که آیا آتش بس تازه توافق شده بیش از سلف های کوتاه مدت خود دوام آورده است.
همچنین در rt.com
ترامپ با شدت گرفتن گلوله باران در قره باغ کوهستانی مورد مناقشه ، در مذاکرات ارمنستان و آذربایجان در واشنگتن “پیشرفت بسیار خوبی” به پا می کندهنگامی که دیپلمات ها هنوز در پایتخت ایالات متحده مشغول مذاکره بودند ، گلوله باران در قره باغ مورد مناقشه – که بین المللی به عنوان بخشی از آذربایجان شناخته می شود ، عمدتا توسط ارمنی های قومی شناخته می شود ، شدت گرفت. گزارش ها حاکی از آن بود که استرپنکرت ، پایتخت جمهوری خودخوانده ارمنی ، جمعه مورد بمباران شدید قرار گرفت.

فکر می کنید دوستانتان علاقه مند می شوند؟ این داستان را به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *