برنده جایزه نوبل خوب نیست؟ نخست وزیر اتیوپی در حالی مقامات اصلی را تغییر می دهد که “شورشیان” قول می دهد تا زمانی که دولت آماده گفتگو شود بجنگد

نخست وزیر اتیوپی به طور غیر منتظره جایگزین مقامات اصلی شده است ، زیرا حمله به منطقه Tigray شمالی کشورش شتاب می گیرد. رهبری منطقه به نوبه خود گفت که تا زمان مذاکره دولت مرکزی مبارزه خواهد کرد.

این تغییر ناگهانی توسط نخست وزیر ابی احمد روز یکشنبه اعلام شد ، زمانی که وی جانشین رئیس ارتش خود ، رئیس اطلاعات و وزیر خارجه شد. ابی هیچ دلیلی برای تغییر ایجاد نکرد ، که در میان حملات 5 روزه مداوم علیه منطقه Tigray رخ داد.

عملیات علیه Tigray در اوایل این هفته آغاز شد ، دولت مرکزی ادعا کرد که این مورد نیاز است “برای بازگرداندن حاکمیت قانون” آنجا. حمله ادعایی توسط نیروهای وفادار به جبهه آزادیبخش مردم Tigray (TPLF) به یک اردوگاه نظامی ملی به عنوان بهانه مستقیم برای شروع خصومت مورد استفاده قرار گرفت. TPLF – جناح قدرتمندی که سالها قبل از روی کار آمدن ابی در سال 2018 بر اتیوپی حکومت می کرد – با اصرار بر اینکه هیچ حمله ای صورت نگرفته ، اتهامات را رد کرد.
همچنین در rt.com
نخست وزیر اتیوپی از عملیات نظامی “محدود” در Tigray دفاع می کند ، زیرا سازمان ملل فعالیت “هشدار دهنده” را محکوم می کندمقامات Tigray دولت مرکزی را به حملات هوایی مکرر به اهداف در منطقه متهم کرده اند. دولت ، با این وجود اصرار داشت که عملیات علیه یک منطقه سرکش به روشی “محدود” انجام می شود ، حملات هوایی را تأیید نکرد.

اخبار مرتبط  صائب Erekat مقام ارشد فلسطینی برای درمان فوری به دلیل عوارض Covid-19 به اسرائیل تخلیه شد - RT World News

رئیس جمهور Tigray ، دبرتسیون گبرمیکل ، روز یکشنبه به رویترز گفت که منطقه آماده دفاع است تا دولت مذاکرات را بپذیرد. وی همچنین گفت که نیروهای اتیوپی در برابر سربازان TPLF نتوانستند به هیچ دستاوردی دست یابند و کنترل فدرال در منطقه به “صفر”

عملیات علیه Tigray به شدت وجهه بین المللی Abiy را تحت تأثیر قرار داده است: او قبلاً به عنوان “صلح ساز” که در میان اعتراضات علیه دولت TPLF به قدرت رسید ، مورد ستایش قرار گرفت. سال گذشته ، به ابی حتی به خاطر تلاش هایش در آوردن ، جایزه صلح نوبل اهدا شد “اصلاح” به منطقه ، یعنی انعقاد توافق صلح با اریتره ، که در دهه 1990 از اتیوپی جدا شد.
همچنین در rt.com
نخست وزیر برنده نوبل اتیوپی بر سقوط این کشور در بربریت و جنون نظارت کرده استاکنون ، برنده جایزه نوبل توسط سازمان ملل فراخوانده شده است ، که می گوید درگیری در این میان است “عمیقا هشدار دهنده” و خواستار “تنش فوری تنش ها و یک راه حل صلح آمیز.” دبیرکل سازمان ملل متحد آنتونیو گوترش گفت ثبات اتیوپی خوب است “برای کل شاخ آفریقا مهم است” به این معنی است که این خصومت ها منطقه را که دهه های طولانی درگیر آن بوده است ، به یک دوره آشفتگی جدید منتقل می کند.

فکر می کنید دوستانتان علاقه مند می شوند؟ این داستان را به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *