بولیوی دوباره به بلوک های منطقه ای آمریکای لاتین می پیوندد که مخالف نفوذ ایالات متحده در زمان رئیس جمهور جدید سوسیالیست هستند – RT World News

رئیس جمهور تازه منتخب بولیوی ، لوئیس آرس ، عضویت این کشور در سه بلوک بزرگ با هدف ادغام منطقه ای را از سر گرفت ، و اقدامات دولت “موقت” قبلی را برای عقب نشینی از تشکل های چپ به عقب برگرداند.

دولت آرس که جانشین و متحد رهبر برکنار شده اوو مورالس بود ، گفت که این وضعیت تجدید خواهد شد “مشارکت کامل به عنوان یک کشور عضو” در سه گروه – جامعه کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب (معروف به اختصار اسپانیایی CELAC) ، اتحادیه ملل آمریکای جنوبی (UNASUR) و اتحاد بولیواری برای مردم آمریکای ما (ALBA) – همه آنها سیاسی و همکاری اقتصادی بین اعضا

“تصمیمی که دولت موقت برای تعلیق مشارکت بولیوی در فضاهای ادغام فوق الذکر اتخاذ کرد ، به منافع کاملاً سیاسی پاسخ داد ، که ارتباط چندانی با شغل ادغام مردم بولیوی ندارد.” وزارت خارجه بولیوی در بیانیه ای گفت در روز جمعه، با اشاره به اقدامات انجام شده توسط Jeanine Anez رئيس جمهور موقت زیر حذف مورالس از قدرت سال گذشته است.

آنز در میان بحران سیاسی و ادعاهای تقلب در انتخابات 2019 این کشور ، ریاست جمهوری را به دست گرفت ، که در نهایت استعفا و فرار مورالس از بولیوی را به دلیل ترس از امنیت او مجبور کرد. محافظه کار، Anez به زودی با دستور کار سوسیالیستی خود و عضویت در رد سمت چپ از مرکز سازمان سه شکست.

با این وجود ، در مسابقه ریاست جمهوری امسال ، آنز به راحتی شکست خورد و آرس در دور اول رای گیری پیروز شد و کنترل دولت را به حزب مورالس ، جنبش برای سوسیالیسم (MAS) برگرداند.
همچنین در rt.com
تایمز مظهر انگور ترش در writeup بولیوی سابق رئيس جمهور مورالس ” بازگشت پیروزمندانه پس از کودتای انتخاباتی واژگونسه سازمان منطقه ای که مجدداً به بولیوی پیوسته اند با اختلافاتی که عمدتاً مربوط به بحران سیاسی و اقتصادی مداوم در ونزوئلا و همچنین تمایل به استقلال از واشنگتن است ، روبرو شده است و باعث شکاف در برخی از گروه ها در سال های اخیر شده است.

UNASUR از زمان تشکیل 12 کشور در منطقه ، از آن زمان بیشتر اعضای خود را در میان اختلافات بر سر رهبری و هدایت خود از بین برد. در سال 2017 ، شش عضو یک باره – آرژانتین ، برزیل ، شیلی ، کلمبیا ، پاراگوئه و پرو – گروه لیما را که مورد حمایت ایالات متحده است در کنار چندین کشور دیگر تشکیل دادند و هدف آنها رفع مشکلات آشفته در ونزوئلا بود. شش کشور یک سال بعد از UNASUR جدا شدند و عضویت آن را به نصف کاهش دادند و از طریق گروه لیما موضع انتقادی زیادی نسبت به نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا اتخاذ کردند و دولت او را به عنوان “رژیم سوسیالیستی نامشروع”.

با خروج اکوادور و اروگوئه از UNASUR در سال گذشته ، و بولیوی پس از آن پس از به قدرت رسیدن آنز ، این گروه تنها با سه عضو – گویان ، سورینام و ونزوئلا – با بازگشت بولیوی چهار عضو شد.

اخبار مرتبط  زمین لرزه ای به بزرگی 7.5 ریشتر جنوب مکزیک را لرزاند (VIDEOS) - RT World News
همچنین در rt.com
“OAS مردم را گمراه کرد”: مطالعه MIT “هیچ شواهدی از تقلب” در انتخابات بولیوی را نشان نمی دهد که باعث شد اوو مورالس در کودتای نظامی برکنار شوددر همین حال ، CELAC متشکل از 32 کشور آمریکای لاتین است و برخی از اعضای آن را جایگزینی برای سازمان ایالات متحده (OAS) مستقر و با دفتر مرکزی می دانند ، که به سرعت اتهامات تقلب در انتخابات ریاست جمهوری بولیوی را تأیید کرد. . در حالی که ایجاد CELAC توسط رئیس جمهور سابق چپ برزیل ، لولا دا سیلوا پیشگام بود ، این کشور در اوایل سال جاری عضویت خود را لغو کرد ، دولت محافظه کار جائر بولسونارو گفت که این عمل نکرد “در دفاع از دموکراسی” در ونزوئلا و جاهای دیگر.

ALBA توسط ونزوئلا و کوبا در سال 2004 تأسیس شد و از زمان افزایش به 10 عضو ، ALBA هدف از بین بردن موانع تجاری و تقویت وحدت اقتصادی بین ملت های آمریکای لاتین است ، عملکردی مشابه یک منطقه آزاد تجاری پیشنهادی در سراسر آمریکای شمالی و جنوبی که توسط واشنگتن در سال 2003 ارائه شد معامله سقط جنین ، معروف به منطقه تجارت آزاد قاره آمریکا ، توسط مورالس خرد شد “توافق نامه ای برای قانونی کردن استعمار قاره آمریکا” با بولیوی بجای پیوستن به ALBA در سال 2006.
همچنین در rt.com
کودتا انجام نشد: پیروزی سوسیالیستها در بولیوی وحدت بیش از آنچه مداخله گران خارجی می خواهند را نشان می دهدپیروزی انتخاباتی Arce در ماه اکتبر به طور گسترده ای به عنوان سرزنش دولت آنز دوستانه ایالات متحده تلقی می شود ، که زمینه را برای بازگشت مورالس به کشور و از سرگیری پلت فرم سیاست چپ MAS فراهم می کند. اگرچه واشنگتن اما مورالس 2019 سقوط تشویق می کردند، وزارت امور خارجه آمریکا بیانیه ولرم تبریک آرچه برای پیروزی خود را در ماه گذشته صادر شده است.

این داستان را دوست دارید؟ با یک دوست به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *