ترامپ می گوید ایالات متحده با پیشرفت گفتگوهای صلح نیروهای خود را به 4000 نفر در افغانستان و 2000 نفر در عراق کاهش دهد – RT World News

دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریكا ، با بیان اینكه “در خاورمیانه” پیشرفتهای زیادی انجام شده است “به خبرنگاران گفت كه به زودی فقط 4000 سرباز آمریكایی در افغانستان و 2000 نفر در عراق حضور خواهند داشت و فقط تعدادی در سوریه برای” محافظت از نفت “حضور خواهند داشت.

کاهش ها اتفاق خواهد افتاد “خیلی زود،” ترامپ گفت. در حالی که پنتاگون در اوایل این هفته عقب نشینی برخی از نیروها را تأیید کرد ، این اولین بار است که رئیس جمهور ایالات متحده تعداد مشخصی را ذکر می کند.

این تعداد لزوماً با شماره ارائه شده توسط ژنرال کنت مک کنزی ، رئیس فرماندهی مرکزی ایالات متحده ، در روز چهارشنبه مطابقت نداشت ، همانطور که CNN سریعاً اشاره کرد. مک کنزی گفت که این تعداد در پایان ماه سپتامبر به 3000 نفر کاهش می یابد.

اگرچه آمریكا در سال 2003 به عراق حمله كرد و آن را اشغال كرد ، اما این نیروها تا پایان سال 2011 عقب نشینی كردند. حضور فعلی این نیروها به سال 2014 برمی گردد ، زمانی كه رئیس جمهور باراك اوباما پس از نیروهای آموزش دیده توسط آمریكا ، مشاوران و برخی از عناصر جنگی را برای كمك به دولت در بغداد فرستاد. قبل از حمله شبه نظامیان دولت اسلامی (داعش ، داعش سابق) فرو ریخت. تمام سرزمین های مورد ادعای داعش در عراق در زمان ریاست جمهوری ترامپ آزاد شد ، زیرا وی برای گرفتن اعتبار خجالتی نبوده است.

در حالی که وی حضور آمریکا در عراق را مستقیماً به رویارویی مداوم با همسایه ربط نمی داد ، اما ترامپ خاطرنشان کرد که اطمینان دارد که تهران پس از انتخاب مجدد وی در ماه نوامبر بر سر میز مذاکره حاضر خواهد شد ، زیرا اقتصاد آنها به دلیل تحریم های آمریکا ویران شده بود.

اخبار مرتبط  2 مقام اسکله آلوده باعث شیوع ویروس کرونا در شهر چینگدائو شد - مقامات چینی - اخبار جهانی RT
همچنین در rt.com
پنتاگون تأیید می کند که ایالات متحده 2200 سرباز خود را از عراق پس خواهد گرفت … اما چند هزار نفر دیگر هنوز باقی مانده اندپس از آنكه ترامپ دستور ترور بدون سرنشین ژنرال قاسم سلیمانی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (خارج از بغداد) را صادر كرد ، ایران در ژانویه سال جاری حمله موشكی به دو پایگاه میزبان سربازان آمریكایی را در عراق آغاز كرد.

تعداد کمی از نیروهای آمریکایی برخلاف قوانین بین المللی و بدون دعوت از دمشق ، برای کمک به شبه نظامیان به رهبری کردها که واشنگتن برای جنگ با داعش در آنجا استفاده می کرد ، به سوریه اعزام شده بودند. سال گذشته ، ترامپ دستور عقب نشینی بیشتر این نیروها را صادر کرد و تنها تعداد اندکی باقی ماند تا از دسترسی دولت سوریه به ذخایر نفتی در خاک تحت کنترل کردها جلوگیری کنند.

ترامپ پس از اعلام اینکه مایک پمپئو ، وزیر خارجه آمریکا برای شرکت در مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و شبه نظامیان طالبان ، که قرار است از روز شنبه آغاز شود ، به قطر می رود ، به سطح نیروهای خود اشاره کرد. ایالات متحده در ماه فوریه با طالبان قرارداد صلح امضا کرد.

ایالات متحده در اکتبر 2001 به افغانستان حمله کرد ، پس از آنکه دولت طالبان را به پناه دادن به سازمان تروریستی القاعده متهم کرد ، واشنگتن آن را مسئول حملات 11 سپتامبر دانست. در حالی که اسامه بن لادن رهبر آن در یورش آمریكا در سال 2011 كشته شد ، سربازان آمریكایی برای حمایت از دولت در كابل در افغانستان باقی ماندند.

فکر می کنید دوستانتان علاقه مند می شوند؟ این داستان را به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *