ترکیه یونان را به از سرگیری گفتگوها در میان اختلافات دریای مدیترانه شرقی دعوت می کند – اخبار جهانی RT

وزیر امور خارجه مولوت چاووش اوغلو روز دوشنبه گفت که ترکیه پیشنهاد کرده است مذاکرات اکتشافی با یونان درباره منابع هیدروکربوری در مدیترانه شرقی را از سر بگیرد ، زیرا آنکارا می خواهد روابط خود را با اتحادیه اروپا بهبود بخشد.

دو همسایه و اعضای ناتو بر سر سایر مسائل در مورد حقوق اکتشاف دریایی در مدیترانه با یکدیگر اختلاف داشتند. “ما می خواهیم یک دعوت نامه رسمی انجام دهیم. از امروز ، ما از یونان می خواهیم که مذاکرات اکتشافی را آغاز کند ، با اولین جلسه که در ماه ژانویه برگزار می شود” چاووش اوغلو گفت. “بنابراین یونان در حال حاضر هیچ بهانه ای ندارد.”

آتن و آنکارا 60 دور گفتگو را بین سالهای 2002 و 2016 برگزار کردند. سال گذشته ، پس از استقرار ترکیه شناور اکتشاف لرزه ای در منطقه مورد مناقشه ، یونان از ادامه بحث خودداری کرد. آنکارا از آن زمان به یاد آورد.

وزارت امور خارجه یونان روز دوشنبه گفت که آتن دعوت رسمی از ترکیه دریافت نکرده است. با این حال ، آتن “قصد خود را برای پاسخگویی به هرگونه دعوت … در مورد تعیین مرز یک منطقه انحصاری اقتصادی (منطقه اقتصادی منطقه ای) و فلات قاره ابراز داشته است” سخنگوی افزود.

چاووش اوغلو اظهارات خود را روز دوشنبه ، در حالی که در آنکارا در کنار همتای ترک قبرسی خود صحبت می کرد ، در حالی که اصرار داشت که باید راه حل دو کشور در قبرس وجود داشته باشد ، اظهار داشت.

اخبار مرتبط  TikTok از دادگاه می خواهد تا دستور واگذاری ترامپ را متوقف کند ، به عدم "بازخورد اساسی" استناد می کند - RT World News
همچنین در rt.com
ترکیه امیدوار است که سال آینده – رئیس جمهور اردوغان ، صفحه جدیدی را با ایالات متحده و اتحادیه اروپا “برگرداند”اتحادیه اروپا تهدید به تحریم آنکارا در میان اختلافات خود با یونان و یونان قبرس در مورد حقوق منابع خارج از کشور کرد ، اما این حرکت به مارس موکول شد.

ترکیه پیشتر پیشنهادی را برای کنفرانس مدیترانه شرقی ارائه داده بود و این پیشنهاد می تواند هنگام دیدار چاوش اوغلو با سفیران اتحادیه اروپا در روز سه شنبه در آنکارا مورد بحث قرار گیرد. معامله مهاجران و اتحادیه گمرکی با بروکسل و همچنین آزادسازی ویزا برای ترکها نیز در دستور کار است.

این اقدامات دیپلماتیک به دنبال وعده رئیس جمهور رجب طیب اردوغان در اواخر سال گذشته برای ایجاد صفحه جدید با اتحادیه اروپا است. روز شنبه ، وی تأكید كرد كه تركیه آینده خود را در اروپا می بیند.

فکر می کنید دوستانتان علاقه مند می شوند؟ این داستان را به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *