تهران هشدار می دهد ، ایالات متحده پس از اقدام “لغو و باطل” برای اعمال مجدد یک جانبه تحریم های سازمان ملل ، با انزوای “بیشتری” روبرو می شود – اخبار جهانی RT

تهران تصمیم واشنگتن در مورد اعمال مجدد یک جانبه تحریمهای سازمان ملل متحد علیه جمهوری اسلامی را سرزنش کرده و پیش بینی کرده است که این اقدام به جایگاه ایالات متحده در جامعه بین المللی آسیب می رساند.

مجید تخت روانچی ، نماینده ایران در سازمان ملل ، اواخر روز شنبه اظهارات مایک پمپئو ، وزیر امور خارجه ایالات متحده مبنی بر اینکه واشنگتن قصد دارد بیشتر تحریم های سازمان ملل علیه تهران را که تحت توافق هسته ای 2015 لغو شده است ، مجدداً تلافی کند. برنامه جامع اقدام مشترک (JPCOA) با هدف ایجاد محدودیت در برنامه هسته ای ایران در ازای رفع تحریم ها بود. به امضای ایران ، ایالات متحده آمریکا ، روسیه ، چین ، انگلیس ، آلمان و فرانسه رسیده است.

ادامه مطلب

این دیپلمات ایرانی با اشاره به اینکه ایالات متحده دیگر امضا کننده نیست ، ادعا کرد که ادعای واشنگتن در مورد “snapback” مجازات تحت JCPOA است “لغو و باطل” در یک توییت ، او شرح داده شده “مهلت” خود اعلام شده ایالات متحده برای تحریم به عنوان “غیرقانونی و نادرست” ، با اشاره به اینکه با اقدام تنها واشنگتن “شنا کردن در برابر [international] جریان ها “ و به خطر انداختن “انزوای بیشتر” در صحنه جهانی

تخت روانچی در نامه ای به آنتونیو گوترش ، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که ایالات متحده در تلاش است “با استفاده از “تفسیرهای خودسرانه یک جانبه و استدلال های شبه حقوقی” نماینده ایران ابراز امیدواری کرد که شورای امنیت مانع چنین اقداماتی شود و هشدار داد که واشنگتن “اقتدار و اعتبار شورا و سازمان ملل را تضعیف می کند”.

اخبار مرتبط  فعالان جناح راست پس از حمله مرگبار تروریستی (VIDEO) اعتراض TORCH-LIT را در وین ، اتریش برگزار کردند - RT World News

پمپئو موضع قاطعانه ای راجع به اصرار خود مبنی بر به رسمیت شناختن تحریم های یکجانبه اتخاذ کرده است ، هشدار می دهد که هر ملتی که از پیروی از ایالات متحده در این مورد خودداری کند با آن روبرو خواهد شد “عواقب.”

با این حال ، گفته می شود متحدان ناتو واشنگتن قبلاً نارضایتی خود را از این اقدام ابراز داشته اند. انگلیس ، فرانسه و آلمان در نامه ای به شورای امنیت سازمان ملل مخالفت شدید خود را با این تحریم ها نشان دادند.

امضاكنندگان اروپایی توافق هسته ای – آلمان ، فرانسه و انگلیس – در مورد تحریم ها تأمل كردند “snapback” اوایل روز یکشنبه. در بیانیه مشترک آنها ذکر شده است که ایالات متحده پس از خروج از برجام در 8 مه 2018 از عضویت JCPOA متوقف شده است و تلاش برای تحریک بازگشت اقدامات مجازاتی معنای قانونی ندارد.

“از این امر ناشی می شود که هرگونه تصمیم و عملی که براساس این رویه یا نتیجه احتمالی آن اتخاذ شود نیز نتواند هیچ نتیجه قانونی داشته باشد” بیانیه خوانده شده

ساعاتی پیش از اعلامیه پمپئو ، وزیر امور خارجه ایران محمد جواد ظریف از جامعه جهانی خواست تا در برابر واشنگتن ایستادگی کنند “قلدری” تاکتیک ها از زمان خروج دولت ترامپ از برجام در سال 2018 ، تنش ها بین تهران و واشنگتن در حال افزایش است.

این داستان را دوست دارید؟ با یک دوست به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *