جمعیت عظیمی از مسلمانان به مدت هشت دهه در نخستین نماز رسمی در هاگیا سوفیا به رئیس جمهور ترکیه پیوستند (VIDEOS) – RT World News

هزاران افشاگر از جمله رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه ، برای اولین نماز رسمی مسلمانان که در سال 86 در این محل برگزار شد ، به قلب هاگیا سوفیا در قلب تاریخی استانبول هجوم آورده اند.

پس از آنكه طیب اردوغان رئیس جمهور رئیس جمهور ترکیه آن را دوباره به عنوان مسجدی اعلام كرد ، نماز جمعه دوباره بازگشایی این عبادتگاه بود. در حالی که ندای دعا به صدا در می آمد ، تشک های نماز در میدان سلطانحمت گذاشته شد.

https://www.youtube.com/watch؟v=_UxPlw3PhzQ

یک مکان مقدس برای مسیحیان و مسلمانان تقریباً برای 1500 سال ، Hagia Sophia در ابتدا در سال 537 به عنوان کلیسای جامع در امپراتوری بیزانس ساخته شد ، پیش از آنکه 900 سال بعد توسط امپراطوری عثمانی تصرف شود و تا سال 1934 ، هنگامی که آن شد ، به یک مسجد تبدیل شد. موزه

از سال 1985 این مرکز میراث جهانی یونسکو بوده است ، با این که مدیر کل سازمان آدری آزولای قبلاً گفته بود که او “از شدت پشیمانی” تصمیم دادگاه ترکیه مبنی بر لغو وضعیت این بنای تاریخی به عنوان موزه در اوایل ماه جاری.

اخبار مرتبط  پلیس پلیس فرانسه ممنوعیت تعقیب و گریز دولت را رد کرد (VIDEOS) - RT World News

علیرغم انتقاد رهبران كلیسا مبنی بر اینكه این اقدام باعث ایجاد تنش های مذهبی در داخل ترکیه و منطقه می شود ، مقامات می گویند كه این سایت علیرغم وضعیت جدید آن به عنوان یك مسجد ، برای همه بازدیدكنندگان باز خواهد بود و از آثار هنری مسیحی آن محافظت می شود.
همچنین در rt.com
این برنامه رایگان خواهد بود: دولت ترکیه “نقره ای” از تبدیل هوگیا سوفیا به مسجد برای بازدید کنندگان استانبول نشان می دهدبنا بر گزارش ها ، نقاشی ها و نقاشی های دیواری مسیحی در داخل این اثر تاریخی در نماز مسلمانان پنهان خواهد شد.

فکر می کنید دوستان شما علاقه مند خواهند بود؟ این داستان را به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *