جهادگران آخرین گروگان فرانسوی و رهبر مخالفان مالی را در مبادله بزرگ زندانیان آزاد کردند – RT World News

پس از سالها مذاکره ، جهادیان در مالی چندین گروگان برجسته بین المللی ، از جمله آخرین شهروند فرانسوی را که در هر جای دنیا نگه داشته شده و یک سیاستمدار برجسته مالی ، را در یک مبادله بزرگ زندانی آزاد کردند.

دولت پنجشنبه شب اعلام کرد ، چهار گروگان از جمله یک امدادگر فرانسوی امداد ، دو ایتالیایی و یک رهبر مخالف مالی و وزیر سابق مالی ، توسط شبه نظامیان جهادی در مالی آزاد شدند.

این امر پس از آن صورت می گیرد که آخر هفته گذشته حدود 180 مظنون افراطی توسط مقامات مالی آزاد شدند و همین امر شایعاتی را در مورد مبادله زندانیان در جریان قرار داد. نه دولت این کشور آفریقایی و نه مقامات فرانسه این گزارش ها را تا زمان آزادی گروگان ها رسما تأیید یا تکذیب نکردند.

سوفی پترونین ، امدادگر فرانسوی 75 ساله ، که در 24 دسامبر 2016 توسط افراد مسلح در شهر گائو در شمال کشور ربوده شد ، در میان چهار گروگان آزاد شده قرار داشت. وی آخرین شهروند فرانسوی بود که در اختیار جهادگران بود.

امانوئل مکرون ، رئیس جمهور فرانسه ، در توییتر خود ابراز خوشحالی کرد. “سوفی پترونین رایگان است. آزادی وی برای نزدیک به چهار سال در مالی که گروگان بود ، بسیار راحت بود “ او نوشت.

سومنلا سیسه 70 ساله ، وزیر دارایی سابق مالی ، سیاستمدار برجسته مخالف و نامزد سه بار ریاست جمهوری ، که در ماه مارس در منطقه خود در مرکز مالی ربوده شد ، نیز آزاد شد.

“من شش ماه را در … شرایط بسیار دشوار زندگی ، در انزوای تقریباً دائمی گذراندم ، اما باید اعتراف کنم که هیچ گونه خشونت ، نه جسمی و نه کلامی ، روبرو نشده ام.” سیسی به ORTM ، پخش کننده ایالت مالی ، گفت.

دو اسیر ایتالیایی ، کشیش مبلغ پیرلوئیجی ماکالی و جهانگرد نیکولا کیاکیو نیز آزاد شدند.

مذاکرات گروگان گیری بین دولت فرانسه و مالی و جهادی ها در ماه اوت ، هنگامی که یک نظامی نظامی رئیس جمهور ابراهیم بوباکار کیتا را سرنگون کرد ، به خطر افتاد. با این حال ، دولت موقت ، که قرار است به مدت 18 ماه در مالی در قدرت باشد تا زمان برگزاری انتخابات ، موفق شد معامله را با شورشیان وابسته به القاعده مهر و موم کند.

اخبار مرتبط  ایران می گوید در میان مذاکرات مبادله جدید - ایالات متحده آمادگی گفتگو درباره تبادل کامل زندانیان را دارد - RT World News
همچنین در rt.com
فرانسه پس از برکناری رئیس جمهور این کشور با کودتا به عملیات نظامی بارخانه در مالی ادامه می دهدآدم ربایی سیسه یکی از عوامل بی شماری بود که موجب سرنگونی دولت شد ، زیرا مردم خشم خود را از عدم پیشرفت در مقابله با تهدیدهای ناشی از شورش اسلامگرایان در این کشور ابراز داشتند که موجب خسارات جانی بسیاری شده است.

او در دهه 1990 به عنوان وزیر دارایی مالی خدمت کرد و سه بار نامزد موفقیت در انتخابات ریاست جمهوری شد که آخرین بار در سال 2013 و 2018 به رئیس جمهور سرنگون شده ابراهیم بوباکار کیتا باخت.

شورش اسلامگرایان در مالی در سال 2012 آغاز شد و از آن زمان تاکنون هزاران نفر را کشته ، زخمی یا آواره کرده است. فرانسه حدود 5100 سرباز را در منطقه ساحل آفریقا مستقر كرده است و شهروندان آن اغلب هدف آدم ربایی هستند ، زیرا پول باج از کشورهای اروپایی بخش عمده ای از بودجه شورشیان را تشکیل می دهد.

با این حال هنوز اعتقاد بر این است که گروه وابسته به القاعده موسوم به JNIM چندین تبعه خارجی را گروگان گرفته است. پزشک استرالیایی کن الیوت ، راهبه کلمبیایی گلوریا سسیلیا ناروا آرگوتی ، ملی پوش آفریقای جنوبی کریستو هرتما ، شهروند سوئیس بئاتریس استوکلی و شهروند رومانی جولیان گرگوت هنوز هم اعتقاد بر این است که توسط جهادگران در آنجا اسیر هستند.

فکر می کنید دوستانتان علاقه مند می شوند؟ این داستان را به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *