حریری به عنوان نخست وزیر لبنان بازگشت و متعهد شد جلوی سقوط اقتصادی کشور را بگیرد – RT World News

نخست وزیر سابق لبنان ، سعد حریری ، یک سال پس از سرنگونی کابینه وی در میان اعتراضات گسترده ، وظیفه تشکیل دولت جدید را بر عهده داشت و ماه ها پس از استعفا دولت جانشین وی پس از انفجار مهلک در بندر بیروت.

حریری روز پنجشنبه پس از رایزنی با رئیس جمهور لبنان ، میشل عون ، از حمایت اکثریت نمایندگان پارلمان برای بازگشت به عنوان نخست وزیر اطمینان حاصل کرد. در اوایل این ماه ، نخست وزیر سابق خود را به عنوان “نامزد طبیعی” برای کنترل کشور.

حریری در بیانیه ای کوتاه پس از تعیین وی ، به مردم لبنان گفت “که تا سر ناامیدی سختی می کشند” که او قصد دارد “به قول من وفادار باش ، تا در مورد جلوگیری از فروپاشی که اقتصاد ، جامعه و امنیت ما را تهدید می کند ، کار کنم.”

حریری قول داد برای اجرای اصلاحات اقتصادی و سیاسی كه در ابتكاری كه امانوئل مكرون ، رئیس جمهور فرانسه در سفر خود در ماه سپتامبر پیشنهاد كرد ، پس از آنكه كشوری كه درگیر یك بحران اقتصادی عمیق است ، دچار انفجار مهلك شد ، دولتی متشكل از خبرگان غیرحزبی تشكیل دهد. در بندر بیروت در 4 اوت.

ادامه مطلب

فرانسه ، قدرت استعماری سابق لبنان ، تلاش کرده است تا با رهبران این کشور همکاری کند تا ملت را از مرز بحران عقب ببرد. در سپتامبر ، ماکرون در یک کنفرانس خبری گفت که او بود “شرمنده رهبران سیاسی لبنان” برای لطف کردن “منافع حزبی و فردی به ضرر عمومی کشور است.”

محمد رعد ، رئیس بلوک پارلمانی حزب الله ، گفت که این گروه “به حفظ جو مثبت کمک خواهد کرد” علی رغم این واقعیت که کسی را به عنوان نخست وزیر معرفی نکرده است.

ژرژ آدوان از حزب نیروهای لبنان ، دومین بلوک بزرگ مسیحیان در مجلس ، که همچنین حریری را نامزد نکرد ، با احتیاط بیشتری صحبت کرد: “آیا این طبقه سیاسی که مردم را به گروگان گرفته است یاد گرفته است که نمی تواند به این روش ادامه دهد؟ اکنون در معرض امتحان قرار دارد.”

حریری تقریباً یک سال پس از استعفا در میان موجی از اعتراضات به فساد و ناکارآمدی در دولت ، دوباره به اوج سیاست های لبنان رسیده است. طرفداران وی در آن زمان با استعفای وی به دلیل نگرانی در مورد ایجاد بی ثباتی بیشتر در کشور و متوقف کردن اصلاحات مخالفت کردند.

اخبار مرتبط  رئیس جمهور لهستان می گوید "ایدئولوژی" دگرباش جنسی حتی "ویرانگر" تر از بلشویسم است - RT World News

کابینه ای که در ابتدا جانشین حریری شد ، پس از انفجار ویرانگر بندر بیروت که منجر به کشته شدن بیش از 200 نفر شد ، باعث تشدید اعتراضات شد. نخست وزیر حسن دیاب و دولت وی به سهل انگاری و فساد متهم شدند.
همچنین در rt.com
رئیس جمهور عون هشدار می دهد که اگر دولت جدید تشکیل نشود ، لبنان با “جهنم” روبرو خواهد شدحریری پس از روی کار آمدن با ترکیبی از بحران های ویرانگر سیاسی ، از جمله بحران بانکی ، سقوط شدید ارز ، افزایش فقر و فلج کردن بدهی های دولت روبرو خواهد شد. علاوه بر این ، دولت جدید باید با افزایش موارد ویروس کرونا و ادامه حوادث فاجعه آگوست مقابله کند.

انتظار می رود دولت حریری برای کمک به پرداختن به موضوعات روی میز مذاکرات خود را با صندوق بین المللی پول برای کمک مالی از سر بگیرد ، اگرچه جامعه بین المللی پیش از این هشدار داده بود که در ارائه حمایت قبل از اجرای اصلاحات مردد است.

فرانسه نوع کابینه ای را پیشنهاد کرده است که حریری در نظر دارد ، متشکل از متخصصان غیرحزبی که می توانند روی نقشه راه بهبودی کار کنند.

این داستان را دوست دارید؟ با یک دوست به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *