حمله ایران به فرانسه ، آلمان و انگلیس به دلیل اتهامات غنی سازی اورانیوم پیشرفته نقض توافق هسته ای – اخبار جهانی RT

تهران پس از آنكه فرانسه ، آلمان و انگلیس آن را به نقض جدی توافق هسته ای 2015 با شخم زدن با غنی سازی اورانیوم با استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته ، متهم كردند كه فعالیت هسته ای “صلح آمیز” و “قانونی” است.

این ادعاها در پی گزارش هایی به نقل از آژانس بین المللی انرژی اتمی (آژانس انرژی هسته ای آژانس بین المللی انرژی هسته ای) در هفته جاری است که ادعا می کند ایران غنی سازی اورانیوم را آغاز کرده و در حال ساخت یک کارخانه مونتاژ سانتریفیوژ جدید در کارخانه غنی سازی نطنز است.
همچنین در rt.com
ایران شروع به غنی سازی با پمپاژ گاز اورانیوم در سانتریفیوژهای زیرزمینی پیشرفته در نطنز می کند – گزارش“گروه E3” از کشورهای اروپایی بیان شده است “نگرانی ها” در بیانیه مشترک روز پنجشنبه در مورد رشد ذخایر اورانیوم غنی شده کم ایران ، که گزارش اخیر سازمان نظارت بر هسته ای سازمان ملل گفته است به 2،443 کیلوگرم رسیده است – 12 برابر حد تعیین شده در برنامه جامع اقدام مشترک (JCPoA) در مورد برنامه هسته ای ایران.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز جمعه در پاسخ به این اتهامات گفت برنامه هسته ای ایران چنین است “صلح آمیز” و “کاملا قانونی ، مشروع و در چارچوب قوانین بین المللی.”

بیانیه مشترک انتقاد از ایران در حالی است که روابط ایالات متحده و ایران به طور فزاینده ای پراکنده است ، روز سه شنبه تهران به واشنگتن هشدار داد “پاسخ خرد کننده” در میان گزارش هایی مبنی بر اینکه دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا ، به فکر بیرون آوردن سایت های هسته ای ایران بوده است.

اخبار مرتبط  هواپیمای جنگنده MiG-21 صربستان در حین پرواز عادی در حوالی روستا سقوط می کند ، گفته می شود 1 خلبان کشته و 1 مفقود شده است - RT World News
همچنین در rt.com
ایران پس از ادعای ترامپ در حمله به سایت های هسته ای خود ، ایالات متحده را به پاسخ “خرد کننده” تهدید می کندوزیر امور خارجه مایک پمپئو سپس روز چهارشنبه اعلام کرد که ایالات متحده با دور جدیدی از تحریم ها ، از جمله مجازات های مربوط به فعالیت هسته ای ، در ایران به ایران ضربه خواهد زد. “هفته ها و ماه های آینده”

توافقنامه JCPOA در ژوئیه 2015 توسط ایران ، چین ، فرانسه ، آلمان ، روسیه ، انگلیس ، اتحادیه اروپا و ایالات متحده امضا شد ، اگرچه ترامپ اعلام کرد که در ماه مه 2018 آمریکا را از این توافق خارج می کند.

فکر می کنید دوستانتان علاقه مند می شوند؟ این داستان را به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *