دادگاه هند 32 سیاستمدار کهنه کار متهم به تحریک جمعیت هندو برای تخریب مسجد بابری مسجد قرن 16 در سال 1992 را تبرئه کرد – RT World News

گروهی از سیاستمداران برجسته هندی به اتهام تحریک خشونت که منجر به تخریب یک معبد معروف مسلمان در ایودیا شد 28 سال پیش و به دنبال آن ناآرامی های مرگبار فرقه ای ، تبرئه شدند.

این ماجرا پیرامون تخریب چشمگیر مسجد بابری مسجد در قرن شانزدهم میلادی در آیودیا در ایالت اوتار پرادش در هند در سال 1992 بود. فعالان هندو این ساختمان را تخریب کردند و معتقد بودند که این بنا بر روی ویرانه های معبد رام ساخته شده است. این حادثه باعث شورش های مشترک شد که 3000 کشته برجای گذاشت. اما این محاکمه تقریباً 18 سال پس از حادثه آغاز شد و سپس با سرعت یک حلزون ادامه یافت.

روز چهارشنبه دادگاه ویژه تحقیقات مرکزی تحقیقات (CBI) در لاكنو هر 32 متهم را تبرئه كرد ، زیرا به این نتیجه رسید كه مدارك کافی برای اثبات تخریب یک واقعه برنامه ریزی شده وجود ندارد.

“عناصر ضد اجتماعی ساختار را بهم ریختند. رهبران متهم سعی کردند این افراد را متوقف کنند” قاضی ویژه SK Yadav گفت.

دادگاه در حکم خود ، ادعاهایی را که متهمان با سخنان محرمانه ، تحریک جمعیت هندو که در خارج از مسجد جمع شده بودند ، رد کرد. یداو گفت که نوارهای صوتی سخنرانی های متهمان ارائه شده توسط CBI بود “مشخص نیست.”

متهمان سیاستمداران باسابقه ای بودند ، از جمله لعل کریشنا آدوانی ، رئیس سابق حزب حاکم BJP و نخست وزیر بین سالهای 2002 و 2004 ، مورلی مانوهر جوشی ، نماینده پارلمان BJP ، و کالان سینگ ، وزیر ارشد اوتار پرادش در آن زمان. آنها اتهامات علیه خود را تکذیب کردند و برخی اظهار داشتند که آنها حتی در محل حضور ندارند.

اخبار مرتبط  Airbnb اعلام کرد که حزب ممنوعیت GLOBAL PARTY BANBAL را اعلام کرد ، دادخواستهایی را برای متخلفان از راه دور اجتماعی تهدید می کند - RT World News

این حکم بلافاصله واکنش های متفاوتی را به همراه داشت. سخنگوی BJP نالین کوهلی از نتیجه استقبال کرد و گفت که این نتیجه به نتیجه رسیده است “معتبر” موضع طولانی حزب و رهبران ارشد آن.
همچنین در rt.com
“ابزاری برای متحد کردن کشور”: مودی هند بنیان معبد هندو را در سایت آیودیا بنا نهاد پس از مدت ها اختلاف با مسلمانان برنده شدادوانی در مورد این حکم اظهار داشت “اعتقاد و تعهد شخصی و BJP من را نسبت به جنبش رام جانمابوهومی تایید می کند” اشاره به یک کارزار 30 ساله برای بازسازی معابد هندو در آیودیا.

از طرف دیگر ، حزب اصلی مخالف ، کنگره ملی هند ، این حکم را لغو کرد. سخنگوی حزب ، رندیپ سینگ سورجولا گفت که در سال 1992 “دولت وقت BJP اوتار پرادش در حمله طراحی شده علیه اصول اخلاقی هند یک توطئه گر بود.” سیتارام یچوری رئیس حزب کمونیست هند (مارکسیست) این حکم را خواند “کلاهبرداری کامل از عدالت.”

تخریب مسجد بابری منجر به اختلافات دهها ساله در مورد اینکه آیا یک زیارتگاه هندو یا یک مسجد جدید در ایودیا باید ساخته شود ، شده بود. سال گذشته ، دادگاه عالی در کنار هندوها قرار گرفت و راهی برای معابد اختصاص داده شده به خدای هندو لرد رام در این سرزمین مورد مناقشه ایجاد کرد.

دادگاه به سوابق تاریخی استناد کرد که نشان می داد هندوها قبل از برپایی بابری مسجد به زیارت می پرداختند و در آن مکان نماز می خواندند. دادگاه همچنین به دولت دستور داد تا به مسلمانان بخش دیگری از زمین برای زیارتگاه خود بدهد.

فکر می کنید دوستانتان علاقه مند می شوند؟ این داستان را به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *