دانشمندان از ابر رایانه برای مدل سازی ابرنواخترها ، بزرگترین انفجارهای شناخته شده برای انسان استفاده می کنند – RT World News

محققانی که در اولین روزهای جهان به شکل گیری و گسترش بیرونی عناصر پرداخته اند ، با استفاده از یکی از قدرتمندترین ابر رایانه های جهان ، شبیه سازی 300 روزه از هایپرنوا را ایجاد کرده اند.

تیمی به سرپرستی Ke-Jung Chen از انستیتوی نجوم و اخترفیزیک آکادمیک سینایای تایوان تلاش های خود را بر روی هایپرنوا – 100 برابر قدرتمندتر از ابرنواخترهای استاندارد متمرکز کردند – که فقط در مواقعی رخ می دهند که ستاره ها تقریباً 120 تا 250 برابر جرم خورشید ما منفجر شوند.

“هرچه مقیاس شبیه سازی بزرگتر باشد ، وضوح تصویر را بالا نگه دارید ، کل محاسبه بسیار دشوار خواهد شد و قدرت محاسباتی بسیار بیشتری را می طلبید ، ناگفته نماند که فیزیک درگیر نیز پیچیده است.” چن گفت

ابرنواخترها در همه زمان ها اتفاق می افتند ، اما هایپرنوا به ندرت در “دوره مدرن” جهان مشاهده می شود. دانشمندان گمان می كنند كه این احتمالاً جعلی بوده است كه بسیاری از عناصر سنگین تر را در كره جهان مشاهده كرده است ، به همین دلیل ممكن است به باز كردن ریشه های زندگی و خود جهان كمك كند.

دو نوع انفجار ابرنواختر وجود دارد: فروپاشی هسته (هنگامی که یک ستاره از سوخت خارج می شود) یا بی ثباتی جفت (هنگامی که الکترون ها و پوزیترون ها هرج و مرج را در درون یک ستاره عظیم ایجاد می کنند).
همچنین در rt.com
ستاره کوتوله های سفید “ابرنواختر جزئی” در سراسر کهکشان راه شیری با سرعت 900،000 کیلومتر در ساعت حرکت می کندمحققان بر روی این نوع ناپایداری جفت متمرکز شده اند زیرا مقادیر زیادی نیکل-56 – ایزوتوپ رادیواکتیو نیکل – که پوسیدگی آن باعث ایجاد پس زمینه ابرنواختر می شود ، می توان مدتها پس از درخشش اولیه انفجار مشاهده کرد.

اخبار مرتبط  "برای هر کشور اروپایی که از نظر جمعیتی ناپدید می شود ، در همان دوره ، یک کشور آفریقایی ظاهر می شود" - Macron - RT World News

این تیم از ابر رایانه Cray XC50 در مرکز رصد ملی نجوم ژاپن (NAOJ) مرکز نجوم محاسباتی (CfCA) که قبلاً یکی از سریعترین دستگاههای دنیا بود ، استفاده کردند.

این شبیه سازی به مدت 300 روز در مقایسه با رکورد قبلی 30 روز به طول انجامید ، بنابراین حجم محاسبات و توان محاسباتی مورد نیاز بسیار مبهم است. اما تیم با برخی ترفندها و مهارتهای ریاضی ماهر ، این تیم را کنار کشید.

حرکت گاز و تابش درون ابرنواخترهای در حال انجام بسیار دشوار است. علیرغم این مشکل ، محققان یک حباب گرم نیکل-56 را مشاهده کردند که تقریباً 200 روز پس از انفجار ، یک پوسته تشکیل می دهد.
همچنین در rt.com
براساس تحقیقات جدید ، ستاره های کوتوله سفید منبع عظیمی از کربن زندگی هستنداین نشان می دهد که تقریباً 30 درصد از انرژی ناشی از انفجار در حرکت گاز صرف می شود و 70 درصد باقیمانده را نیز برای درخشش ابرنواختر در اختیار می گذارد و این هایپرنوا را تولید می کند. “فانوس دریایی نهایی ،” مناسب برای مطالعه توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب آینده و کاوشگرهای نسل بعدی آن.

تحقیقات بهتر در مورد این ابرنواخترها و فرآیندهای اساسی آنها به گسترش مرزهای بیرونی درک علمی و دانش بیشتر ما در مورد تاریخ آسمانی باستان ما کمک خواهد کرد.

فکر می کنید دوستان شما علاقه مند خواهند بود؟ این داستان را به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *