دانیل الزبرگ ، فاش کننده اسناد پنتاگون ، در دفاع از آسانژ شهادت می دهد ، می گوید ویکی لیکس “جنایات جنگی” را برای “منافع عمومی” افشا کرد

دانیل الزبرگ افشاگر افشاگری – كه در “اسناد پنتاگون” وی بمب گذاری غیرقانونی آمریكا را در طول جنگ ویتنام افشا كرد – گفت كه جولیان آسانژ در صورت استرداد به آمریكا ، دادرسی عادلانه را نخواهد دید و پرونده ناشر را با پرونده خود مقایسه می كند.

روز چهارشنبه در جلسه استرداد آسانژ با شهادت دادن ، اولسبرگ گفت که اگر بنیانگذار ویکی لیکس برای محاکمه به آمریکا اعزام شود ، از دفاع از بنیانگذار ویکی لیکس محروم خواهد شد ، و خاطرنشان کرد که ، مانند پرونده خودش ، مجاز نیست که به آسانژ استدلال کند درمورد انتشاراتش به نفع عموم مردم بود.

“من نزدیک ترین شباهت ها را به موقعیتی که با آن روبرو شده ام ، مشاهده می کنم ، جایی که قرار بود اقدامات غیرقانونی و مجرمانه به طور نهادی و توسط افراد توسط دولت انجام این موارد غیرقانونی له شود.” الزبرگ به دادگاه گفت.

[Assange] نمی تواند محاکمه عادلانه ای را برای کاری که تحت این اتهامات در ایالات متحده انجام داده است انجام دهد.

افشاگری های ویکی لیکس – از جمله فیلم وحشتناک “قتل وثیقه” که نشان می دهد یک تیراندازی آمریکایی به روزنامه نگاران عراقی در حال شلیک است – افشاگر مشهور ادامه داد ، با این استدلال که آمریکایی ها حق داشتند بدانند که دولت آنها در این کارها چه کرده است نام.

“من کاملاً می دانستم آنچه در آن ویدئو به تصویر کشیده شده است سزاوار اصطلاح قتل ، یک جنایت جنگی است” او در مورد فیلم “قتل وثیقه” گفت ، در شهادت کتبی خود اضافه کرد که این فیلم شهروندان را با “واقعیت جنگ ما”.

عموم مردم آمریكا باید فوراً بدانند كه به نام آنها به طور معمول چه کاری انجام می شود ، و راهی جز افشای غیرمجاز برای آنها وجود ندارد.
همچنین در rt.com
اسنودن هشدار داد که استرداد آسانژ مطبوعات آزاد را به کشتارگاه سوق خواهد داد زیرا منتقدان ناشر از حزب گرایی کور شده انددر یک معاینه متقابل ، یک وکیل به نمایندگی از واشنگتن ، جیمز لوئیس ، استدلال کرد که آسانژ به خاطر این فیلم بدنام به خصوص تحت تعقیب نیست ، بلکه به دلیل انتشار قوانین طبقه بندی شده درگیری ارتش در عراق ، از جمله موارد دیگر است. الزبرگ پاسخ داد كه افشاي قوانين براي نشان دادن جنايات جنگي كه در اين ويدئو انجام شده ضروري است و افزود كه به جاي مجازات سربازان درگير ، دولت حالا شخصي را كه شواهدي از سو wrong عمل آنها را فاش كرده است تحت تعقيب قرار مي دهد.

اخبار مرتبط  رئیس جمهور لهستان پس از مقایسه عناوین "ایدئولوژی" دگرباش جنسی و کمونیسم ، رسانه های غربی را مورد انتقاد قرار داد - RT World News

لوئیس همچنین مقایسه الزبرگ را با انتشار “اسناد پنتاگون” خود در سال 1971 – که در آن او 7000 صفحه اسناد طبقه بندی شده درباره جنگ ویتنام را به مطبوعات منتقل می کرد – با مشاهده اینکه الزبرگ اطلاعات را از افشای اطلاعات محروم کرده است ، به چالش کشید. با این حال ، افشاگر گفت که وی حتی یک نام خبرچین یا مأمور مخفی سیا را تغییر نداده است و برخلاف او ، آسانژ برخی از اسامی را پنهان کرده است و حتی برای انجام اصلاحات اضافی به وزارت دفاع و وزارت امور خارجه مراجعه کرده است. الزبرگ گفت که او تکذیب شد.

“پس تقصیر همه دولتها است ،” لوئیس به عقب شلیک کرد.

“بله ، آنها مسئولیت سنگینی دارند” اِلزبرگ پاسخ داد و افزود كه نگرانی ناگهانی دولت در مورد اصلاحات این بود “بسیار بدبین” با توجه به اینکه مقامات درخواست کمک آسانژ را رد کرده بودند.
همچنین در rt.com
دادستان های ایالات متحده تحقیق اسپانیایی را برای شرکت ادعا شده مرتبط با سیا که از آسانژ جاسوسی کرده است ، مختل می کنندالزبرگ – تحلیلگر استراتژیک سابق RAND Corp. که به طور منظم بین دهه 1950 و 1970 با وزارت امور خارجه و پنتاگون کار می کرد – شواهدی را نشان داد که ایالات متحده به طور غیرقانونی بمب گذاری خود را در ویتنام به کشورهای همسایه لائوس و کامبوج گسترش داده است ، و همچنین چگونگی آمریکایی بودن مقامات چهار دولت مردم را در مورد تلاش های جنگ گمراه کرده بودند. به دنبال این درز اطلاعات ، الزبرگ به اتهام 12 فقره قانون جاسوسی ، همان قانونی که بیشتر اتهامات آسانژ را پشتیبانی می کند ، به 115 سال زندان محکوم شد. پرونده وی سرانجام پس از مشخص شدن اینكه دولت مدارك غیرقانونی علیه او جمع كرده بود ، منتفی شد.

آسانژ همچنان در انتظار بازداشت حکم پرونده استرداد وی است که قرار است تا اوایل ماه اکتبر ادامه داشته باشد ، در زندان حداکثر امنیتی بلمارش در لندن بازداشت است. ناشر ویکی لیکس در صورت ارسال برای محاکمه به آمریکا ، با 175 سال حبس در زندان روبرو است که به اتهام 17 فقره جاسوسی و نفوذ رایانه ای به دلیل نقش وی در افشای مطالب طبقه بندی شده ، محکوم شد.

این داستان را دوست دارید؟ با یک دوست به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *