دولت ترکیه نشانگر “پوشش نقره” مبنی بر تبدیل هوگیا سوفیا به مسجد برای بازدید کنندگان استانبول است – RT World News

وزارت فرهنگ ترکیه به طور رسمی دست به دست هم داده است تا حاكمان مذهبی افسانه ای هاگیا سوفیا را به مقام عالی مذهبی این كشور واگذار كند و به گردشگران اطمینان دهد كه هنوز هم می توانند وارد شوند و مجبور به پرداخت آن نخواهند شد.

مدیر دینی کشور و وزارت فرهنگ روز پنجشنبه پروتکل همکاری امضا کردند تا کلیسای جامع بیزانس باستان را به یک مسجد تبدیل کند.
همچنین در rt.com
رئیس جمهور ترکیه پس از صدور حكم دادگاه ، حقیه صوفیه استانبول را به حكم تبدیل كردوزیر فرهنگ ترکیه ، مفتح نوری ارسوی ، تلاش کرد تا نگرانی هایی را مبنی بر اینکه انتقال با گردش توییتر بر گردشگران تأثیر منفی خواهد گذاشت ، برطرف کند مسجد “هاگیا سوفیا” مانند گذشته ، برای گردشگران محلی و خارجی باز خواهد بود و دیگر هیچ هزینه ورودی نخواهد بود. “

ارسوی اظهار داشت که معتقد است اکنون معبد نمادین بازدید کنندگان بیشتری را به خود جلب خواهد کرد. “میلیون ها نفر نه تنها از کشور ما ، بلکه از سراسر جهان وجود خواهند داشت که برای عبادت و بازدید از مسجد ماجیا سوفیا ما ،” ارسوی گفت.

وی همچنین اضافه کرد: این ساختار با دقت محافظت می شود ، با این وزارتخانه نظارت بر کار مرمت و حفاظت انجام می شود ، در حالی که این اداره مذهبی بر نماز نظارت می کند. وزیر امور خارجه افزود: هاگیا سوفیا امروز ایستاده است و به دلیل تلاش ملت ترکیه بخشی از فهرست میراث جهانی یونسکو است.

اخبار مرتبط  هلند با وجود مخالفت احزاب مسیحی ، اوتانازی کودک را قانونی می کند - اخبار RT جهانی

در این اطلاعیه اطلاعاتی در مورد قوانین جدیدی برای مهمانان معبد درج نشده است. به راحتی می توان فرض کرد که بازدید کنندگان ناچارند لباس کم بپوشند ، پوست خود را بپوشانند و از زنان خواسته می شود که سر خود را بپوشانند. همچنین مشخص نیست بازدید کنندگان باید کفش های خود را بریزند یا اینکه قسمت هایی از مسجد برای گردشگران محدود است.

مقامات همچنین پیشتر قول داده اند كه نمادهای مسیحی حفظ می شوند ، اما آنها هنوز روشن نمی كردند كه آیا باز هم از دید باز هستند.

Zeynep Ahunbay ، مورخ برجسته درگیر در حفاظت از Hagia Sophia ، ابراز نگرانی های خود را در مصاحبه های متعدد در مورد بودجه برای ترمیم ها در حال حاضر مبنی بر اینکه جریان گردش مالی از گردشگران وجود ندارد و آیا آیکون های مسیحی قابل مشاهده خواهد بود.

“با تصاویر مادونا ، مادر مسیح و سایر مقدسین روی دیوارها – آیا آنها قبول می كنند كه در حضور این تصاویر نماز بخوانند؟” او در Sky News پرسید.

در ابتدا میراث جهانی یونسکو در سال 537 به عنوان کلیسای مسیحی رومی هاجیا سوفیا ساخته شد. بعداً در طول تاریخ ، هنگامی که شهر قسطنطنیه به دست اسکان ترکان درآمد و به استانبول تغییر نام داد ، به مسجد ایاصوفیا تبدیل شد. در سال 1934 ، دولت جمهوریخواه سکولار ترکیه حکمی مبنی بر تبدیل آن به موزه امضا کرد.

هفته گذشته ، این حکم توسط دادگاه عالی کشور ابطال شد و موجب برافراشتن هر دو سازمان سکولار و مسیحی در سراسر جهان شد.
همچنین در rt.com
“تهدید برای تمدن مسیحی”: پدرسالار روسی به آنکارا هشدار داد که مردم را با تقسیم هوگی سوفیا به مسجد تقسیم کنداگر این داستان را دوست دارید ، آن را با یک دوست به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *