دولت یمن و حوثی های مورد حمایت عربستان سعودی با مبادله زندانیان موافقت می کنند ، سازمان ملل متحد امیدوار است آتش بس دنبال شود – اخبار جهانی RT

دولت مورد حمایت عربستان سعودی و شورشیان حوثی مورد حمایت ایران بیش از 1000 زندانی را مبادله خواهند کرد ، که یک مبادله مهم در یک جنگ وحشیانه 5 ساله است. مقامات سازمان ملل گفتند که این مبادله می تواند زمینه را برای آتش بس فراهم کند.

پس از ده روز گفتگو در سوئیس ، روز یکشنبه توافق شد. رویترز گزارش داد که حوثی ها 400 نفر از جمله 15 سعودی را آزاد می کنند و دولت مورد حمایت عربستان 681 جنگنده حوثی را آزاد خواهد کرد.

جنگ داخلی یمن از سال 2014 ، زمانی که حوثی های همسو با ایران دولت یمن را از قدرت برکنار کردند ، ادامه دارد. جنگ در سال 2015 شدت گرفت که عربستان سعودی – با حمایت قدرتهای غربی – از طرف دولت برکنار شده مداخله کرد. ده ها هزار نفر کشته شده اند ، و محاصره بنادر یمن توسط عربستان باعث آنچه شورای پناهندگان نروژ نامیده است “قحطی انسان ساخته شده با نسبت کتاب مقدس”.
همچنین در rt.com
حوثی ها فرودگاه بین المللی Abha Abha عربستان را برای دومین بار در 24 ساعت با هواپیماهای بدون سرنشین هدف قرار می دهند ، وعده می دهند تا رفع حصر ادامه دهندپس از اتمام ، مبادله زندانیان بزرگترین تبادل زندانیان از سال 2018 خواهد بود. طرفین درگیر در آن زمان توافق کردند که حدود 15000 زندانی را مبادله کنند ، اما این معامله به طور کامل اجرا نشده است و از این رو مبادلات زندانیان کوچک و یک جانبه بوده است.

حوثی ها سال گذشته 290 زندانی را آزاد کردند و عربستان سعودی 128 نفر را آزاد کرد. معاملات کوچک تر نیز قطع شده است ، در اوایل سال جاری کمیته بین المللی صلیب سرخ آزادی 6 سعودی را سازماندهی کرد.

اخبار مرتبط  فقط یک جلوه؟ Google وب سایت های محافظه کار و alt-media را ساعت ها از نتایج جستجو مخفی می کند - RT World News

مارتین گریفیتس ، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن ، اظهار امیدواری کرد که هر دو طرف بر اساس توافقنامه همکاری کرده و در جهت آتش بس تلاش کنند. “هدف کلی ما در حال حاضر ایجاد توافق نامه ای است که ما آن را بیانیه مشترک می نامیم که یک آتش بس ملی برای پایان دادن به جنگ در یمن است. و همراه با اقدامات مختلف برای باز کردن بنادر و فرودگاهها و جاده ها تا مردم بتوانند کمی زندگی کنند. “ او به رویترز گفت.
همچنین در rt.com
گروه های مدافع حقوق کانادا ترودو را تحت فشار قرار می دهند تا فروش سلاح رکوردشکنی به عربستان سعودی را به دلیل جنگ یمن متوقف کندبا وجود بمباران هوایی عربستان سعودی ، درگیری ها سالها در بن بست نظامی قفل شده است. پایتخت صنعا مانند اکثر مراکز جمعیتی این کشور در دست حوثی ها باقی مانده است. مذاکرات آتش بس غیررسمی از اواخر سال گذشته بین ریاض و حوثی ها در جریان بوده است و از آن زمان هر دو طرف جنگ را در چندین نقطه متوقف کردند.

صلح اما هرگز دوام نیاورد و هفته گذشته سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان در سخنرانی خود پیش از سازمان ملل گفت که تا زمانی که مردم این کشور از آن آزاد نشوند یمن را رها نمی کند. “هژمونی ایران”.

این داستان را دوست دارید؟ با یک دوست به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *