دیپلماسی سرکش؟ سودان سخنگوی وزارت امور خارجه را كه علناً صحبت از توافق صلح با اسرائیل را اعلام كرد ، اخراج كرد – RT World News

ادعای “حیرت انگیز” مبنی بر اینکه ملت عرب زبان سودان آماده است تا روابط خود را با اسرائیل – که رسماً دشمن دنیای عرب است- اصلاح کند ، هزینه سخنگوی وزارت امور خارجه را برای کار خود هزینه کرده است ، تا خارتوم سریع اظهارات خود را رد کند.

حیدر بدوی صادق ، که تا چهارشنبه سخنگوی وزارت امور خارجه سودان بود ، اوایل هفته جاری اعلام کرد که کشورش مشتاق است تا با دولت یهودی توافق صلح را امضا کند. هم اسرائیل و هم سودان از چنین اقدامی عظیم بدون بهره می برند “بدون قربانی کردن ارزش ها و ثبات های ما ،” این دیپلمات روز سه شنبه به Sky News Arabia گفت.

صادق با اشاره به امارات متحده عربی (امارات) ، كه حاكمان آن اخیراً از برقراری روابط رسمی با اسرائیل خبر دادند ، گفت: “حرکت جسورانه و شجاعانه” نمودارها “دوره درست” برای ملل عرب

نخست وزیر اسرائیل ، بنیامین نتانیاهو سریعاً در پاسخ به سخنان غیرمستقیم پاسخ داد و ساعاتی بعد ستایش خود را توئیت کرد. “اسرائیل ، سودان و کل منطقه از توافقنامه صلح بهره مند می شوند و قادر خواهند بود – با هم – آینده ای بهتر برای همه مردم منطقه بسازند.” دفتر وی نوشت ، و افزود كه تل آویو هر كاری را كه لازم است انجام می دهد “دور زدن [the] چشم انداز به واقعیت. “

با این حال ، خارطوم تصریح کرد که فاصله چند مایلی از تبدیل شدن به چهارمین کشور عربی – پس از مصر ، اردن و اکنون امارات – برای برقراری روابط رسمی با اسرائیل است. روز چهارشنبه مشخص شد که صادق از سمت خود اخراج شده است. “من یک اخطار درباره اخراج من از سمت خود دریافت کردم ،” او به آژانس آنادولو ترکیه گفت.

اخبار مرتبط  رئیس آژانس فضایی روسیه می گوید از راه اندازی SpaceX ناراحت نیست ، اما باید بوئینگ باشد - RT World News

وی به رهبری کشور متوسل شد و به آنها توصیه کرد “به مردم خود احترام بگذارید و به آنها بگویید که در مورد روابط با اسرائیل چه پنهانی در جریان است.”
همچنین در rt.com
فلسطینی ها فقط در توافقنامه های امارات و اسرائیل پیاده می شوند ، خصومت مشترک با ایران اقدام واقعی استدر اوایل روز ، وزارت خارجه سودان اظهارات صادق را پس گرفت و آنها را صدا زد “عجیب.” بحث نکرد “به هیچ وجه موضوع روابط سودان و اسرائیل ، و … به سخنگوی رسمی دستور نداد كه در این باره اظهارنظر كند.” بیانیه ای را از طریق آژانس خبری دولتی سونا بخوانید.

توافقنامه تاریخی امارات و اسرائیل توسط ایالات متحده مورد استقبال قرار گرفت ، اما خشم مردم را در جهان عرب و خود فلسطین برانگیخت ، جایی که حتی تماس های احتیاطی با دولت یهود مدت هاست که خیانت به علت استقلال در نظر گرفته شده است.

گفته می شود که رسماً این توافق نامه الحاق اسرائیل از کرانه باختری را متوقف می کند. با این حال ، نخست وزیر نتانیاهو هرگونه حكم را رد كرد “تغییر برنامه ها ،” دلالت بر اینکه بعید است اقدام به تصرف زمین انجام شود و فقط به تعویق می افتد.

اعضای اتحادیه عرب از برخورد با اسرائیل و یا حتی شناخت اسرائیل در مورد اشغال کرانه باختری و اورشلیم شرقی ، جایی که مجموعه ای از مکانهای مقدس مسلمانان وجود دارد ، خودداری کرده اند.

ترکیه در خارج از جهان عرب تهدید کرده است که روابط دیپلماتیک با ابوظبی را قطع می کند ، در حالی که ایران خواستار برقراری روابط با اسرائیل است “حماقت” و یک “خنجر در پشت مسلمانان.”
همچنین در rt.com
اردوغان تهدید می کند که روابط دیپلماتیک با امارات را قطع کرده و سفارت خود را به دلیل توافق برای عادی سازی روابط با اسرائیل تعطیل می کندمثل این داستان؟ با یک دوست به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *