ذخایر اورانیوم غنی شده ایران 12 بار بیش از حد توافق هسته ای است – آژانس بین المللی انرژی هسته ای – اخبار جهانی RT

آژانس بین المللی انرژی اتمی (آژانس انرژی هسته ای بین المللی) گفت: یک ذخیره اورانیوم با غنی سازی کم جمع کرده است که 12 برابر بیشتر از حد مجاز توافق هسته ای 2015 است.

به گزارش آسوشیتدپرس و رویترز ، با استناد به مقالاتی که دیده اند ، گزارش محرمانه ناظر هسته ای سازمان ملل نشان می دهد که مقدار کل اورانیوم غنی شده در اختیار ایران بیش از 2.4 تن است.

این مقدار حدود 12 برابر بیشتر از حد 202.8 کیلوگرم تعیین شده توسط برنامه جامع اقدام مشترک (JCPOA) امضا شده بین ایران و روسیه ، چین ، فرانسه ، آلمان ، انگلیس و اتحادیه اروپا است که به توافق هسته ای ایران نیز معروف است. پیش از خروج دولت ترامپ از آن در سال 2018 ، ایالات متحده امضا کننده این معامله بود.
همچنین در rt.com
شرکت های ایرانی بیشتر در لیست سیاه شرکت های ایرانی در میان شایعات “سیل تحریم” برای غرق شدن توافق هسته ای برای همیشه قرار داردگزارش آژانس بین المللی انرژی هسته ای همچنین می گوید که جمهوری اسلامی غنی سازی اورانیوم تا خلوص حداکثر 4.5 درصد است که این نیز بالاتر از 3.67 درصد توافق شده در این معامله است.

با این حال ، این نقض فقط یک شبه اتفاق نیفتاد: آژانس انرژی هسته ای آژانس انرژی هسته ای گزارش داده است که ایران حداقل از ماه مارس از حد توافق شده در ذخایر اورانیوم غنی شده عبور کرده است.

آخرین رقم فقط 337 کیلوگرم بیشتر از قبلی گزارش شده توسط آژانس انرژی هسته ای در ماه آگوست است که 2.1 تن بود. این میزان کمتر از افزایش ذخایر ثبت شده توسط آژانس بین المللی انرژی هسته ای طی دو سه ماهه قبل است.

تهران پیش از این چندین مرحله از کاهش تعهدات خود در این معامله را در پاسخ به خروج یک جانبه آمریکا از توافق در سال 2018 اعلام کرده بود. واشنگتن سپس تحریم های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی را که قبلاً تحت این توافق لغو شده بود ، مجدداً اعمال کرد و همچنین محدودیت های فلج کننده جدیدی را برای هدف قرار داد به ویژه بخش نفت ایران.

اخبار مرتبط  حاکم دبی ، شیخ محمد ، واکسن Covid-19 ساخت چین می گیرد - اخبار جهانی RT

ایالات متحده متحدان خود را برای پیوستن به رژیم تحریم تحت فشار قرار داد ، حتی زمانی که آژانس انرژی هسته ای ایران بارها و بارها ایران را با رعایت کامل توافق اعلام کرد. طرف های دیگر توافق کرده اند که توافق باید پس انداز شود.
همچنین در rt.com
ایران از “هر فرصتی” برای لغو تحریم های واشنگتن پس از انتخابات ایالات متحده استفاده می کند – رئیس جمهور روحانیآژانس بین المللی انرژی هسته ای با آخرین گزارش خود گفت كه مقامات ایرانی هنوز به بازرسان آژانس اجازه دسترسی كامل به تأسیسات هسته ای خود را می دهند و سازمان نظارت بر سازمان ملل را از تحولات برنامه هسته ای خود آگاه می كنند.

اخیراً ، ایران به آژانس بین المللی انرژی هسته ای در مورد نصب سه آبجکت سانتریفیوژ پیشرفته غنی سازی اورانیوم به تاسیسات زیرزمینی زیر سایت هسته ای در نطنز اطلاع داده است. بر اساس این گزارش ، اولین آبشار از قبل نصب شده است.

با این حال ، آژانس همچنین نگرانی های خود را نسبت به کشف سال گذشته آنچه در ذرات اورانیوم ساخته شده توسط بشر در مکانی در نزدیکی تهران توصیف شده بود اعلام نکرد.

“به دنبال ارزیابی این اطلاعات جدید ، آژانس به ایران اطلاع داد که همچنان پاسخ ایران را از نظر فنی معتبر نمی داند ،” گفت ، درخواست “یک توضیح کامل و سریع”

مقامات ایرانی بارها انکار کرده اند که قصد داشته اند سلاح هسته ای ایجاد کنند.

فکر می کنید دوستانتان علاقه مند می شوند؟ این داستان را به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *