رئیس آژانس بین المللی انرژی هسته ای می گوید تنها چند هفته برای نجات توافق هسته ای ایران باقی مانده است – RT World News

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی (آژانس انرژی هسته ای) هشدار داد که زمان احیای توافق هسته ای در حال اتمام است زیرا تهران برنامه غنی سازی اورانیوم خود را افزایش داده و تهدید می کند دسترسی بازرسان را کاهش می دهد.

رافائل گروسی روز دوشنبه با رویترز گفت که جهان وارد شده است “یک واقعیت جدید” با توقیف ایران در بقایای برنامه جامع اقدام مشترک (JCPOA) ، معامله ای برای محدود کردن بلند پروازی های هسته ای تهران انجام شد.

گروسی گفت که ایران در حال پیشرفت است “کاملا سریع” به غنی سازی 20 درصدی اشاره کرد و تهدید تهران برای کاهش دسترسی بازرسان تاسیسات هسته ای بین المللی را متذکر شد.

“واضح است که ماههای زیادی پیش رو نداریم. هفته های بیشتری داریم ،” او ادعا کرد.

گروسی گفت كه آژانس بین المللی انرژی هسته ای در ابتدا مطمئن نبود كه اعلامیه تهران در مورد افزایش برنامه غنی سازی اورانیوم صرفاً لفاظی است یا یك برنامه عملیاتی مشخص است.

دوشنبه گذشته ، تهران گفت كه غنی سازی اورانیوم را تا 20 درصد آغاز كرده و از پارامترهای توافق هسته ای فاصله می گیرد.

رقم جدید بالاتر از سطح 3.67 درصد توافق شده در پیمان 2015 است ، اما هنوز هم بسیار پایین تر از سطح 90 درصدی است که درجه سلاح محسوب می شود.

اخبار مرتبط  رئیس آژانس فضایی روسیه و مدیرعامل SpaceX شمشیرهای مجازی را در توییتر عبور می کنند - RT World News

“باید درک روشنی از چگونگی مطابقت مجدد شرایط و مفاد JCPOA وجود داشته باشد.” گروسی گفت.
همچنین در rt.com
انگلیس ، فرانسه و آلمان از ایران می خواهند كه برنامه “غنی سازی اورانیوم” را “بدون تاخیر” متوقف كند زیرا تهران خطر را افزایش می دهدایران همچنین مشتاق بوده است که محدودیت زمانی را برای مذاکرات تعیین کند. در 9 ژانویه ، یک سخنگوی ایرانی گفت که دولت ورودی بایدن ، که از 20 ژانویه کار خود را آغاز می کند ، تا 21 فوریه فرصت دارد تا تحریم ها را لغو کند.

دونالد ترامپ ، رئیس جمهور مستعفی آمریکا ، در سال 2018 ایالات متحده را یک جانبه از برجام خارج کرد. خروج این کشور از این پیمان همچنین منجر به تحریم های فلج کننده علیه ایران توسط واشنگتن شد.

تهران گفت كه قدرت های اروپایی نتوانستند از آن در برابر آمریكا محافظت كنند و تصمیم گرفتند از طرف خود در معامله انتقام بگیرند.

این داستان را دوست دارید؟ با یک دوست به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *