رئیس سازمان می گوید سازمان ملل متحد از اقدام یک جانبه واشنگتن برای اعمال مجدد تحریم های سازمان ملل علیه ایران حمایت نخواهد کرد – RT World News

دبیرکل گفت: سازمان ملل متحد بدون تصویب شورای امنیت ، جایی که اکثریت قریب به اتفاق کشورهای عضو با وجود تهدیدها مخالف تلاش های واشنگتن هستند ، از فشار ایالات متحده برای بازگرداندن تحریم ها علیه تهران حمایت نخواهد کرد.

آنتونیو گوترش در نامه ای به نقل از آسوشیتدپرس نوشت که “به نظر می رسد عدم اطمینان وجود دارد” در مورد اعلام وزیر امور خارجه ایالات متحده مایک پمپئو در روز شنبه در مورد بازسازی “تقریباً همه” تحریم های سازمان ملل علیه ایران.

واشنگتن ادعا می کند که مکانیسم “ضربه محکم و ناگهانی” را در قطعنامه شورای امنیت در مورد توافق هسته ای 2015 بین ایران ، آمریکا ، روسیه ، چین ، فرانسه ، انگلیس و آلمان ایجاد کرده است. با این حال ، با توجه به اینکه واشنگتن به طور یک جانبه از توافق تحت دولت ترامپ در سال 2018 خارج شد ، اکثریت قریب به اتفاق کشورهای عضو شورای امنیت ، ترمیم که توسط ایالات متحده غیرقانونی است و احتمالاً آن را نادیده می گیرد.
همچنین در rt.com
واشنگتن علی رغم مخالفت اعضای شورای امنیت سازمان ملل – از جمله متحدان آمریكا – به طور یك جانبه تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران را مجدداً اعمال می كندگوترش در نامه اشاره كرد كه “شورای امنیت پس از دریافت نامه وزیر خارجه ایالات متحده هیچ اقدامی انجام نداده است ، و هیچ یک از اعضای آن یا رئیس جمهور آن نیستند.”

بر عهده دبیرکل نیست که گویی چنین عدم قطعیتی وجود ندارد.

رئیس سازمان ملل افزود که این سازمان هیچ اقدامی نخواهد کرد “در انتظار توضیحات شورای امنیت” در مورد اینکه آیا تحریم ها باید دوباره اعمال شوند یا خیر.

پیش از این ، پمپئو هر ملتی را که حاضر به همکاری با ایالات متحده در مورد برقراری مجدد تحریم های ایران نیست ، تهدید کرد “عواقب.”

با این حال ، حتی متحدان واشنگتن ، ناتو ، انگلیس ، فرانسه و آلمان نیز در نامه ای به شورای امنیت سازمان ملل به نقل از خبرگزاری فرانسه به شدت مخالف این اقدام هستند. “آهیچ تصمیم یا اقدامی با هدف نصب مجدد انجام نشده است [the sanctions] از نظر حقوقی ناتوان خواهد بود. “
همچنین در rt.com
روحانی می گوید که ایالات متحده “با شکست روبرو می شود” زیرا تلاش برای تحمیل مجدد تحریم های سازمان ملل علیه ایران با مخالفت بین المللی روبرو شددر واکنش به اعلامیه پمپئو ، معاون سفیر روسیه در سازمان ملل دیمیتری پلیانسکی توئیت کرد “منبسیار دردناک است که ببینیم چگونه یک کشور بزرگ خود را اینگونه تحقیر می کند. “

تنش بین ایران و ایالات متحده پس از خروج یک جانبه دولت ترامپ از توافق هسته ای 2015 ایران – که به آن برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام نیز می گویند ، دوباره حاکم شد. این توافق با هدف متوقف کردن برنامه هسته ای ایران در ازای تخفیف تحریم ها بود.

این داستان را دوست دارید؟ با یک دوست به اشتراک بگذارید!

اخبار مرتبط  کره شمالی رئیس جمهور آمریکا را به "دادن داستان بی اساس به رسانه ها" متهم کرد - RT World News

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *