سربازان شورشی ، رئیس جمهور و نخست وزیر مالی را بازداشت کردند زیرا بحران سیاسی در حال ظلم است (عکس ، فیلم های ویدئویی) – RT World News

سربازانی که در مالی سلاح به دست آورده اند ، مقامات ارشد این کشور از جمله رئیس جمهور ابراهیم بووبکار کیتا و نخست وزیر بوبو سیس نخست وزیر را بازداشت کرده اند و نگرانی های خود را در سازمان ملل و اتحادیه آفریقا ایجاد کرده اند.

بازداشت کیتا پس از یک دوره نااطمینانی در میان گزارش ها حاکی از آن بود که سربازان در پایگاه نظامی کاتی در خارج از پایتخت مالزی باماکو دستگیر شدند و تعدادی از مقامات ارشد نظامی و مدنی از جمله چند وزیر را دستگیر کردند.

رئیس جمهور و نخست وزیر هم هستند “در دست” طبق گفته منابع مختلف دولت شورشی و متجاوز ، ارتش شورشی است. عکس ها و فیلم های غیرقابل اطمینان که در رسانه های اجتماعی در حال گردش است ، نشان می داد که هر دو سیاستمدار قبل از ورود به پایگاه کاتی توسط نظامیان در یک ماشین اسکورت می شوند.

عموم مردم و همچنین یک ائتلاف مخالف خواستار استعفا کیتا شده اند و به نظر می رسد از بازداشت ها استقبال می کنند ، زیرا می توان جمعیت زیادی از مردم را در حال جشن گرفتن اخبار در خیابان های باماکو و نشان دادن حمایت خود از ارتش دانست. ائتلاف مخالف نیز از متجاوزان حمایت كرد و گفت كه تحولات كودتای كودتا نبوده بلكه “یک قیام مردمی”

قبلاً سیس از سربازان خواست تا اسلحه خود را کنار بگذارند و با دولت گفتگو کنند ، ضمن اینکه تصدیق می کند که آنها ممکن است “ناامیدی های قانونی”

تحولات چشمگیر در کشور آفریقای غربی به دنبال اعتراضات گسترده ضد حکومتی استعفا استعفای کیتا از بحران سنگین اقتصادی ، درک فساد دولتی و عدم توانایی در مبارزه با موفقیت با گروه های جهادی مسلح در شمال این کشور است.

اخبار مرتبط  مرکل از شر یهودی ستیزی مداوم در آلمان "شرمنده" است ، زیرا در سالگرد بزرگترین گروه یهودی این کشور شرکت می کند - RT World News

بازداشت یک رئیس جمهور ، که از حمایت فرانسه – قدرت استعماری سابق مالی – و متحدان غربی آن برخوردار بود ، زنگ های هشدار هم برای سازمان ملل و هم برای اتحادیه آفریقا به وجود آورد.

رئیس اتحادیه آفریقا ، موسی فکی مهامت ، گفت که او “بازداشت اجباری را به شدت محکوم می کند” هر دو کیتا و سیس را خواستار آزادی فوری آنها شدند.

در همین حال ، انجمن اقتصادی کشورهای آفریقای غربی تصمیم گرفته است مرزهای کشورهای عضو خود را با مالی ببندد ، کلیه جریانهای مالی را قطع کرده و باماکو را از دستگاههای تصمیم گیری خود به حالت تعلیق درآورد ، ضمن اینکه از کمیسیون ECOWAS خواستار تحریم ها برای این کشور شد. “صندوق داران و همکاران و همکارانشان.”
همچنین در rt.com
سرباز لژیون خارجی فرانسه در اثر جراحات وارده در انفجار مالی IED درگذشتدبیرکل سازمان ملل متحد آنتونیو گوترس نیز خواستار این شد “ترمیم فوری نظم قانون اساسی و حاکمیت قانون در مالی” ، سخنگوی وی ، استفان دوجاریک در بیانیه ای گفت. نمایندگان فرانسوی و آمریکایی نیز با محکوم کردن این بازداشتها برای پیوستن به گروه های صدای انتقادی عجله کردند “به سخت ترین شرایط” و ابراز مخالفت خود را با “تغییرات خارج از قانون اساسی”

این نگرانی ها در حال افزایش است که این تحولات می تواند ملتی که دچار بحران شده است را در اعماق هرج و مرج فرو ببرد و در شرایطی که تلاش می کند افراط گرایان اسلامی را در شمال خود محاصره کند ، به طور بالقوه فرصت هایی را برای حمله جدید در منطقه باز می کند.

مثل این داستان؟ با یک دوست به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *