ظریف به RT (ویدئو) گفت: تحریم های ایالات متحده به پاسخ Covid-19 ایران آسیب می رساند و به “تروریسم پزشکی” می رسد – RT World News

محمدجواد ظریف ، وزیر امور خارجه ایران ، با توضیح اینکه تحریم های ایالات متحده مانع از خرید تجهیزات پزشکی مهم شده است ، ایالات متحده را به جلوگیری از توانایی کشورش در مبارزه با کرونا متهم کرده است.

ظریف در مصاحبه با اوکسانا بویکو ، مجری برنامه “Worlds Apart” گفت: تلاش های واشنگتن برای جلوگیری از صادرات نفت تهران توانایی دولت در پاسخگویی به بحران جهانی بهداشت و کمک به مردم ایران را محدود کرده است. دیپلمات ارشد ایرانی خاطرنشان کرد که ایران نیز دارد “مقدار زیادی پول در کشورهای خارج از کشور جمع شده است” اما اینکه ایالات متحده مانع دسترسی تهران به این وجوه ، حتی خرید دارو شده است.

ظریف ابراز تاسف کرد که به دلیل تحریم های آمریکا ، ایران نمی تواند از آن استفاده کند “پول خود” برای اطمینان از دسترسی به واکسن های ویروس کرونا در دست تولید. وزیر امور خارجه گفت: ایران حتی نمی تواند دوز واکسن آنفلوانزا را خریداری کند.

هرچه آمریکایی ها درباره تحریم های خود که بر موارد انسانی تأثیر نمی گذارد می گویند ، این فقط یک دروغ است … این اساساً تروریسم پزشکی است.

وقتی از تلاش واشنگتن برای تحمیل یک جانبه س askedال شد “snapback” تحریم های ایران ، ظریف تصدیق کرد که دولت ایالات متحده مجازات کرده است “توان مالی” اما تأکید کرد که اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد با اکثریت قاطع مخالف این اقدام هستند. به گفته ظریف ، کشورهای جهان برای محافظت از خود در برابر دستورات اقتصادی واشنگتن ، به طور فزاینده ای دلار آمریکا را رها می کنند.

اخبار مرتبط  ترامپ فکر می کند همه چیز را که ماکرون لمس می کند "به حالت ** تبدیل می شود" - RT World News

وی خاطرنشان کرد که حتی متحدان اروپایی واشنگتن اظهار داشته اند که آنها تعهدات خود را تحت برنامه جامع اقدام مشترک 2015 (JCPOA) که تحریم های سازمان ملل را در ازای کنترل دقیق تر بر برنامه هسته ای تهران کنار گذاشت ، کنار نمی کشند. این توافق نامه توسط چین ، فرانسه ، روسیه ، آلمان ، ایران ، انگلیس ، اتحادیه اروپا و ایالات متحده امضا شد ، اما واشنگتن در سال 2018 به طور یک جانبه از معامله خارج شد.

فکر می کنید دوستانتان علاقه مند می شوند؟ این داستان را به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *