فراخوان پومپئو برای برقراری مجدد تحریم های مرتبط با هسته ای علیه ایران مخالف “اجماع بین المللی” است – چین – RT World News

پکن گفته است كه آمریكا حق ندارد خواستار تحریم های ایران شود ، زیرا واشنگتن بود كه با توافق هسته ای 2015 ، “وعده های خود را نقض كرده بود”.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین ، ژائو لیجیان به خبرنگاران گفت كه آمریكا حق ندارد خواستار به اصطلاح شود “عکس فوری” تحریم ها علیه ایران ، زیرا واشنگتن دو سال پیش به طور یک جانبه توافق 2015 برنامه هسته ای ایران ، معروف به JCPOA را کنار گذاشت.

“شرکت کنندگان در JCPOA و اکثریت قریب به اتفاق اعضای شورای امنیت سازمان ملل اعتقاد ندارند که درخواست ایالات متحده هیچ دلیل قانونی دارد و باید ساز و کار” عکس العمل “فعال شود.” او گفت.

روز پنجشنبه ، مایك پومپئو ، وزیر امور خارجه آمریكا نامه ای به شورای امنیت نوشت و از آن خواست كه مجدداً تحریم های مربوط به تهران را كه مطابق با JCPOA برداشته شد ، دوباره برقرار كند. با این حال ، حتی متحدان اروپایی ایالات متحده ، از جمله انگلیس ، فرانسه و آلمان ، از این اقدام حمایت نکردند.
همچنین در rt.com
آلمان ، فرانسه و انگلیس از فشار ایالات متحده برای برقراری مجدد تحریم های سازمان ملل علیه ایران استفاده نکردندژائو این موضوع را به عنوان مدرکی ذکر کرد که نشان می دهد موضع ایالات متحده کاملاً غیرقابل انکار است ، به خصوص با توجه به اینکه واشنگتن “وعده های خود را نقض کرده است” با خندیدن JCPOA.

این کاملاً نشان می دهد که موضع یکجانبه ایالات متحده بر خلاف اجماع گسترده جامعه بین المللی است. تلاش ایالات متحده برای تضعیف JCPOA موفقیتی نخواهد داشت.

ایالات متحده JCPOA را در سال 2018 ترک کرد ، هنگامی که ایران را به نقض مخفیانه آن متهم کرد. این اقدام توسط اتحادیه اروپا ، روسیه و چین که طرفین توافق نیز هستند محکوم شدند.

اخبار مرتبط  پومپئو هشدار داد که تحریم های "عکس العمل" در 20 سپتامبر به ایران ضربه می زند ، جرات می کند که سایر کشورها با مخالفت با اقدامات خلاقانه ایالات متحده در مورد قطعنامه UNSC

آژانس بین المللی انرژی اتمی ، وظیفه بازرسی از سایتهای هسته ای ایران را تایید کرد ، زمانی که تهران به توافق نامه عمل می کرد ، تأیید کرد.

پس از تحمیل چندین دور از تحریم های ایالات متحده ، جمهوری اسلامی به تدریج شروع به كاهش تعهدات خود تحت JCPOA كرد اما از ترك آن كاملاً متوقف شد. ایران بارها گفته است كه اگر اتحادیه اروپا موافقت كند كه تحریم ها را مجازات كند ، به رعایت كامل باز خواهد گشت.
همچنین در rt.com
ایالات متحده رسما درخواست “عودت” از مجازات های سازمان ملل علیه ایران را دارد ، حتی اگر از توافق هسته ای خارج شودفکر می کنید دوستان شما علاقه مند خواهند بود؟ این داستان را به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *