قبرس آماده گفتگو با ترکیه در مورد مسائل مدیترانه است ، اما “تحت تهدید نیست” – RT World News

رئیس جمهور قبرس روز چهارشنبه گفت که گفتگو با آنکارا برای کاهش تنش در مدیترانه شرقی هنوز امکان پذیر است. با این حال ، او دوباره ترکیه را به تحریکات متهم کرد.

نیکوس آناستازیادس ، رئیس جمهور روز چهارشنبه ، پس از دیدار با چارلز میشل ، رئیس شورای اتحادیه اروپا در نیکوزیا ، گفت که قبرس آماده گفتگو با ترکیه برای حل اختلافات است اما تحت تهدید نیست. رهبر قبرس به اقدام ترکیه استناد كرد “برای گسترش حفاری غیرقانونی” با کشتی Yavuz ، افزود: “یک سری ابتکارات در حال انجام است که به دنبال پایان دادن به اقدامات غیرقانونی آنکارا است.”

ترکیه حفاری نفت و گاز در نزدیکی قبرس را سال گذشته آغاز کرد. روز سه شنبه ، آنکارا عملیات کشتی مته یاووز را در آبهای مورد مناقشه مدیترانه در خارج از قبرس تا 12 اکتبر تمدید کرد. طبق اعلامیه دریایی ، این کشتی با سه کشتی ترک دیگر نیز همراه خواهد شد. این سازمان هشدار داد که “به همه شناورها اکیداً توصیه می شود که به منطقه وارد نشوند.




همچنین در rt.com
Macron فرانسه می خواهد در میان تنش های اتحادیه اروپا و ترکیه از تشدید جلوگیری کند و به دنبال رویکرد مشترک در مورد آنکارا در اروپا است



اخبار مرتبط  بلومبرگ آمار تختخواب بیمارستان روسیه و OECD را در حمله به پاسخ Covid-19 این کشور - RT World News

ترکیه می گوید که دولت نیکوزیا منافع ترکیه قبرس را نشان نمی دهد. قبرس پس از حمله سال 1974 ترکیه توسط یک کودتای کوتاه مهندسی شده توسط ارتش در یونان تقسیم شد. آنكارا دولت جداشده قبرس تركی در شمال قبرس را به رسمیت می شناسد ، در حالی كه مدتهاست كه دولت یونان قبرس به رسمیت شناخته شده بین المللی با آنكارا اختلاف دارد.

ترکیه و یونان همچنین در مورد مرزها و منابع دریایی با یکدیگر اختلاف دارند. آتن روز سه شنبه گفت که پس از خروج کشتی اکتشافی ترکیه از یک منطقه مورد مناقشه آماده گفتگو با آنکارا است.

رئیس کمیسیون اروپا اورسولا فون در لاین روز چهارشنبه در سخنرانی “وضعیت اتحادیه” گفت که با ادامه اختلافات بر سر منابع انرژی ، هیچ چیز نمی تواند “ارعاب” ترکیه از یونان و قبرس در مدیترانه شرقی را توجیه کند. “ترکیه همیشه همسایه مهمی است و خواهد بود. اما در حالی که روی نقشه به هم نزدیک هستیم ، به نظر می رسد فاصله بین ما در حال افزایش است “ فون در لاین به اعضای پارلمان اروپا گفت.

اگر این داستان را دوست دارید ، آن را با یک دوست به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *