قیمت برای پرداخت خیلی بزرگ است؟ سودان گره زدن نام خود را از لیست تروریسم ایالات متحده برای اصلاح روابط با اسرائیل رد می کند – RT World News

اگر حذف شدن از لیست حامیان دولت تروریسم در ایالات متحده به هزینه عادی سازی روابط با اسرائیل انجام شود ، قیمت آن ممکن است برای سودان عرب زبان ، که پیوند این دو موضوع را رد کرد ، بیش از حد باشد.

نخست وزیر سودان ، عبدالله حمدوک ، اوایل روز شنبه به رسانه ها گفت که وی برای وزیر امور خارجه آمریکا مایک پمپئو روشن ساخت که حذف لیست مشهور حامیان تروریسم در واشنگتن و گرم شدن روابط با اسرائیل باید جداگانه حل شود.

“این موضوع [ties to Israel] نیاز به یک بحث عمیق در مورد جامعه دارد “ رویترز به نقل از وی اظهار داشت. این کشور آفریقایی از سال 1993 در لیست وزارت امور خارجه باقی مانده است ، اکنون فقط ، کره شمالی و سوریه به آن اضافه شده اند.

این تعیین چهار کشور را در معرض تحریم های گسترده ایالات متحده قرار می دهد که شامل ممنوعیت صادرات سلاح ، مسدود کردن دارایی و همچنین ممنوعیت معاملات مالی و تجاری با جهان خارج است.

در سال 2016 ، هنگامی که روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد ، واشنگتن شروع به کاهش تحریم ها علیه سودان کرد. این الگوی با کودتای 2019 تقویت شد که عمر حسن البشیر ، رئیس جمهور طولانی مدت ، که ایالات متحده متهم به همراهی با حزب الله و شبه نظامیان فلسطینی بود را سرنگون کرد.

تصور می شود سودان مدتها در حال مذاکره درباره حذف آن از لیست تروریسم بوده است. اکنون گزارش شده است که ایالات متحده تقاضای جدید را مطرح کرده و می تواند مانع این کار شود. با این حال ، دولت ترامپ هنوز رسماً تأیید نکرده است که آیا پیوند این دو موضوع واقعاً وجود داشته است یا خیر.

اخبار مرتبط  معترضان ضد نتانیاهو از قفل کردن و درگیری با پلیس در تل آویو سرپیچی می کنند (ویدئو) - اخبار جهانی RT

این داستان در حالی صورت می گیرد که دیپلمات های آمریکایی مبادرت می ورزند که یک کشور عربی دیگر ممکن است مصر ، اردن ، امارات و بحرین را که همگی روابط عادی با اسرائیل دارند ، دنبال کند. كلی كرافت سفیر آمریكا در سازمان ملل با كانال خبری العربیه متعلق به عربستان سعودی گفت “برنامه ما این است که کشورهای بیشتری را بیاوریم. ما خیلی زود اعلام خواهیم کرد. “

وی اشاره خاصی به هیچ کشوری نکرد اما از عربستان سعودی به عنوان یکی از نامزدها نام برد.

در همین حال ، گمانه زنی هایی مبنی بر این که سودان نیز ممکن است درباره این موضوع بحث کند وجود دارد. در ماه آگوست ، حیدر بدوی صدیق ، که سخنگوی وزارت امور خارجه سودان در آن زمان بود ، گفت که کشورش ایده انعقاد یک توافق صلح با اسرائیل را دنبال می کند. اظهار نظر غافلگیرانه رهبری سودان را ترک کرد “متحیر” و هزینه های شغل خود را برای این مقام

خارطوم پایتخت سودان در واقع محلی بود که اتحادیه عرب قطعنامه معروف “سه نه” خود را اعلام کرد ، که مخالف صلح ، مذاکرات و به رسمیت شناختن اسرائیل بود. این سیاست پس از جنگ شش روزه 1967 به تصویب رسید ، در میان کشورهای عربی به رسمیت شناخته شد تا اینکه مصر و اردن در سالهای 1980 و 1990 روابط دیپلماتیک رسمی با اسرائیل برقرار کردند.
همچنین در rt.com
اقدام امارات برای عادی سازی روابط با اسرائیل “مانع روانی را شکسته است” – وزیر امور خارجهاین داستان را دوست دارید؟ با یک دوست به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *