مدیر سابق OPCW از افشاگران Douma به عنوان “بسیار شایسته” دفاع می کند ، رسانه ها را به دلیل ایجاد “دیوار سکوت” مورد انتقاد قرار می دهد – RT World News

رئیس سابق OPCW از افشاگرانی كه ادعا می كردند این شركت درگیر پوشاندن مدارك برائت آمیز در دوما بوده است دفاع كرده و با استدلال در تلاش برای خاموش كردن وی ثابت كرد كه مخالفان حق دارند.

خوزه بوستانی ، مدیرکل بنیانگذار OPCW ، به شدت از بازرسان دفاع از فشار سیاسی سازمان خود به همراه ایالات متحده و متحدانش دفاع می کند تا ادعای پنهان کردن شواهد ضد روایت پر از سوراخ واشنگتن در مورد دولت بشار اسد رئیس جمهور سوریه در آوریل 2018 از سلاح های شیمیایی در دوما استفاده کرد.

در مصاحبه ای با Grayzone ، بوستانی با ابراز تأسف از گزینه سیاسی مشارکت در تأسیس ایالات متحده ، که – همراه با متحدانش ، از جمله انگلیس و فرانسه – او را از شهادت در اوایل این ماه در شورای امنیت سازمان ملل منع کرد ، با استفاده از بهانه عجیب و غریب اینکه او تخصص لازم برای صحبت در مورد عملیات سازمانی که قبلاً او را هدایت می کرد ، نداشت.
همچنین در rt.com
اتحاد انگلیس و ایالات متحده با ممنوع کردن توجیه سلاح های شیمیایی سوریه از رئیس سابق OPCW شورای امنیت شورای امنیت را بی اعتبار می کندنه تنها سوت کش های Douma “بسیار شایسته … بسیار حرفه ای و بسیار قابل اعتمادبوستاني به رسانه گفت: “- همكاران مورد اعتماد او از همان روزهاي اوليه در OPCW – اما بسياري تمايلي كه گروه نسبت به شنيدن آنها نشان داد كه از نتيجه اصلاح شده خود درباره گناه سوري در حمله دوما اعتماد ندارد. اصرار این بدن که اسد از سلاح های شیمیایی استفاده کرده بود پس از واقعیت برای توجیه حملات هوایی آمریکا به دمشق متوقف شد.

اگر OPCW به استحکام کار علمی خود درباره Douma اطمینان داشته باشد“، بوستانی توضیح داد ، با اشاره به گزارش رسمی ادعای استفاده از گاز کلر برای غیرنظامیان توسط دولت اسد ،”از شنیدن صحبت های بازرسان باید ترس کمی داشته باشد

اگرچه ، ادعاهای سرکوب شواهد ، استفاده انتخابی از داده ها و محرومیت از محققان اصلی ، در میان سایر ادعاها ، بی دلیل نیست ، پس ضروری تر است که با آن به صراحت و فوریت برخورد شود.

بوستانی توضیح داد که داوطلب شده است در شورای امنیت سازمان ملل شهادت دهد زیرا احساس کرد این “وظیفه”برای کمک به بازرسان افشاگر دادرسی منصفانه که از آنها محروم شده است را جلب کرده و نگرانی های خود را به مخاطبان بیشتری برسانند. بازرسان که سال گذشته فقط پس از سنگ اندازی کامل نهادی اقدام به درز نسخه خود از گزارش کردند ، “یک دارایی برای OPCW هستند“و به آنها فرصتی برای”رکورد را مستقیم تنظیم کنیدبوستانی گفت: “اعتبار سازمان بسیار آسیب دیده را ترمیم می كند.

وی ابراز وحشت کرد که بنا به گزارشات ، هیأتی از مقامات آمریکایی در اوایل تحقیقات با بازرسان OPCW ملاقات کرده اند تا “آنها را متقاعد کند که حمله کلر رخ داده است“پس از گزارش اولیه بدن ، مبنی بر اینکه آیا اصلاً حمله شیمیایی صورت گرفته است ، گفته می شود که مطلوب تر از روایت ایالات متحده است. بوستانی حدس زد كه شاید بازرسان از ملاقات با آمریكاییان مرعوب شده اند ، و اظهار داشت كه “اگر من بودم [still] مدیر کل ، این هرگز اتفاق نمی افتاد

این دیپلمات کهنه کار مطمئناً با ارعاب ایالات متحده بیگانه نیست ، زیرا در آستانه جنگ عراق توسط دولت بوش ، به ویژه جان بولتون ، مقام کابینه ، به شدت مورد آزار و اذیت قرار گرفته بود. به بوستانی گفته شد “24 ساعت برای ترک سازمان“در سال 2002 پس از تلاش هایش برای آوردن عراق به OPCW تهدید به سرکوب ضعف دولت”سلاح های کشتار جمعی”روایت. در مارس 2002 با مراجعه شخصی به مقر OPCW در لاهه ، به بوستانی اطلاع داد كه دولت بوش تشنه جنگ ، دیپلمات را دوست ندارد “شیوه مدیریت“بولتون ظاهراً به او گفت”ما راههایی برای انتقام از شما داریم، “اشاره ای تند به”دو پسر در نیویورک.

اخبار مرتبط  "سازمان ملل متحد با بحران اعتماد روبرو است" - نخست وزیر هند مودی برای اصلاحات در میان 75 سالگرد بدن جهانی تلاش می کند - RT World News

پس از اینکه تلاش اولیه برای تحت فشار قرار دادن کشورهای عضو برای رأی دادن به وی به نتیجه نرسید ، ایالات متحده تهدید کرد که از بودجه OPCW خودداری خواهد کرد و حتی نظارت بر دفتر وی را آغاز کرد.

بوستانی جزئیات بیشتری را در مورد تلاش های ایالات متحده برای جلب او به “استعفا دادن“در سال 2002 ، از جمله دیوار پشت میز او”پر از تجهیزات گوش دادن“و اینکه دو روز طول کشید تا یک دستگاه تحقیق همه دستگاه ها را بیرون آورد. هنگامی که او تلاش کرد تا نظارت را به رئیس امنیت سازمان ، مقام و تمام تجهیزات موجود در “دفتر عظیم” به سادگی “ناپدید شد“- یک اتفاق عجیب و غریب بوستانی گفت که هرگز توضیح داده نشده است.
همچنین در rt.com
نماینده روسیه به شورای امنیت سازمان ملل گفت که OPCW نباید یک “ابزار ژئوپلیتیک” باشد ، زیرا آلمان به دنبال مشارکت در پرونده ناوالنی استبوستانی همچنین از عدم موفقیت گسترده رسانه های جریان اصلی در پوشش رسوایی بسیار انتقاد داشت ، به استثنای موارد مهم مورد تهمت افشاکنندگان اخطار ، با اشاره به اینکه در تجربه وی حتی پوشش اسمی نیویورک تایمز یا لوموند نیز “واقعاً کمک کرد“برای متقاعد کردن OPCW برای اقدام در مورد شنیدن نگرانی های مخالفان. حتی مفسرانی که در سال 2002 از وی در برابر جنگ آوران دولت بوش حمایت کرده بودند ، با کمال میل در ایجاد “دیوار نفوذناپذیر سکوت“که مانع از شنیدن محققان شد ، وی شکایت کرد ، با اشاره به اینکه تحریم آشکار بیش از یک سال پس از”واقعی”گزارش وقایع دوما در آوریل 2018 به بیرون درز کرد.

سه عضو مأموریت تحقیق حقیقت یاب OPCW Douma حاضر شده اند تا نتیجه گیری رسمی این ارگان را به چالش بکشند که دولت اسد در حمله ای که بلافاصله – قبل از انجام هر نوع تحقیق – از گاز کلر به غیرنظامیان سوریه استفاده کرده بود ، با حملات تلافی جویانه هواپیماهای آمریکایی روبرو شد. . یکی از افشاگران وقتی در ماه نوامبر در جلسه توجیهی بروکسل که توسط بنیاد شجاعت برگزار شد ، اظهار داشت:بیشتر تیم دوما احساس کردند که دو گزارش در مورد این حادثه … از نظر علمی فقیر ، از نظر رویه ای نامنظم و احتمالاً تقلب بودند، “و این شواهد دستکاری شده بود.

این سازمان از رسیدگی به ادعاهای افشاگران امتناع ورزیده است ، در عوض محققان را غیرقابل اعتماد دانسته و اقدامات شدیدتر امنیتی را برای جلوگیری از درزهای بیشتر توصیه کرده است.

فکر می کنید دوستانتان علاقه مند می شوند؟ این داستان را به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *