“مذاکرات اکتشافی” تازه هنگام توافق وزیران خارجه یونان و ترکیه برای اولین بار از آخرین بحران – RT World News

دیپلمات های ارشد آتن و آنکارا در حالی اسلوواکی دیدار کردند که دو کشور قصد دارند مسائل خود را کنار بگذارند. این اولین نشانه اقدام پس از آن است که اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفت که مایل است در ماه سپتامبر با همتای یونانی خود ملاقات کند.

وزیر امور خارجه ترکیه و مولوت چاووش اوغلو و وزیر خارجه یونان نیکوس دندیاس در حاشیه نشست امنیت جهانی در براتیسلاوا ، پایتخت اسلواکی دیدار کردند. طبق گزارشات ، جو حاکم بر خنده آور بود زیرا دو وزیر با ماسک ، آرنج دست انداز و ایستاده و بالای میز علاقمندان صحبت می کردند.

چاووش اوغلو در توییتر خود گزارش های توافق دو طرف برای توافق بیشتر را تایید کرد “گفتگوهای اکتشافی” و نگاه می کردم “اقدامات اعتماد سازی”.

وزیر خارجه یونان نیز با به اشتراک گذاشتن عکسی از این جفت ، این دیدار را در توییتر تایید کرد.

دور بعدی گفتگوهای اکتشافی شصت و یکمین تلاش برای کاهش تنش بین دو همسایه خواهد بود. جلسات قبلی در طول 14 سال برگزار می شد تا اینکه در سال 2016 روی یخ قرار گرفتند.

اخبار مرتبط  ارمنستان می گوید هواپیماهای بدون سرنشین آذربایجان را به دلیل ادامه درگیری های مرزی شدید به روز سوم (هواپیما) سرنگون کرد (VIDEO) - RT World News

در حالی که کشورهای مدیترانه شرقی به ندرت چشم به چشم موضوعات زیادی دیده اند ، در سال 2020 با قفل شدن دوباره شاخ به دلیل اکتشاف هیدروکربن و حقوق سرزمینی ، دو تنش افزایش یافت. یونان با حمایت اتحادیه اروپا ، ترکیه را به فعالیت های غیرقانونی اکتشاف و ممانعت از کشتی های حفاری مجاز متهم می کند.

در این سال همچنین شاهد اختلافات قدیمی دشمنان پیرامون عبور مهاجران به یونان بوده است.

در ماه سپتامبر ، ترکیه کشتی های اکتشافی خود را از آبهای مورد بحث خارج کرد و اجازه داد دیپلماسی قبل از دیدار با رهبران اتحادیه اروپا انجام شود. اتحادیه اروپا گفته است كه اگر ترکیه به عملیات هیدروکربنی خود در آبهای مورد اختلاف ادامه دهد ، مجازات خود را ادامه خواهد داد.

این داستان را دوست دارید؟ با یک دوست به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *