معترضان یونانی پس از اولین نماز مسلمانان سایت در دهه ها ، پرچمهای ترکیه ، آنکارا و آتن را به آتش کشیدند – RT World News

ترکیه و یونان یک بار دیگر شاخ ها را قفل کرده اند ، این بار به دلیل تصمیم آنکارا مبنی بر بازگرداندن نشان مشهور هاگیا سوفیا به مسجد. برخی از یونانیان داغ حتی برای پرتاب این حرکت یک پرچم ترکیه را آتش زدند.

گرچه برای آن دسته از ترکهایی که از تغییر وضعیت هاگیا سوفیا حمایت می کردند ، خوشحال بود ، تصمیم عظیم آنکارا با خشم در یونان همسایه روبرو شد ، که این امر را به عنوان یک حمله به میراث مسیحی خود می دید.

وزارت خارجه آن را صدا زد “ضربه ای به میراث فرهنگی بشریت” و حتی در مورد خطر اینکه موزائیک ها و سایر آثار هنری در فضای داخلی هاگیا سوفیا آسیب ببینند ، هشدار داده اند ، “فراتر از نمادگرایی چنین حرکتی.”

در حالی که دیپلمات ها در آتن از افزایش اوقات فراغت متوقف شدند ، احساسات در شهر تسالونیکی کاملاً متفاوت بود ، جایی که فعالان ارتدکس به عنوان بخشی از تظاهرات برای اعتراض به بازگشت ، پرچم ترکیه را آتش زدند.

بسیاری از آنها پرچم ملی یونان و پلاکاردهایی را نیز در دست داشتند: “بایکوت ترکیه”

اخبار مرتبط  جراحان در روز تولد خود عملکرد بسیار بدتری دارند و 23٪ افزایش مرگ و میر بیماران مسن را ایجاد می کنند - اخبار جهانی RT

به نظر می رسد که این تحولات عصبی در آنکارا به همراه داشته است ، در حالی که وزارت خارجه ترکیه روز شنبه یک واکنش خشمگین را برانگیخت.

یونان “بار دیگر دشمنی خود را با اسلام و ترکیه نشان داده است ،” آن گفت. توصیف همتایان یونانی خود به عنوان “بچه های فاسد اروپا” ، دیپلماتهای ترک به یونان توصیه کردند “از رویای بیزانس بیدار شوید که 567 سال نتوانسته است بیدار شود.”

طغیان سخنان تند و تیز توسط آتن بی پاسخ نماند. “اجاره تعصبات مذهبی و ناسیونالیستی در ترکیه امروزی … پاسخی را سزاوار نیست.” وزارت امور خارجه روز شنبه در بیانیه ای کوتاه اعلام کرد.
همچنین در rt.com
“سیلی در برابر تمام مسیحیت در سراسر جهان”: تبدیل هاگیا سوفیا به مسجد موجب کلیه کلیسای ارتدکس روسیه می شودهاگیا سوفیا تنها مسئله ای نیست که روابط ترکیه و یونان را تحریک می کند. از نظر فنی متحدین ناتو ، دو کشور با وضعیت قبرس و سایر اختلافات ارضی دریای اژه اختلاف نظر دارند.

مثل این داستان؟ با یک دوست به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *