نخست وزیر کانادا ترودو متعهد شد که در برابر جنجال بر سر اعدام هوآوی و ادعاهای جاسوسی ، در برابر “دیپلماسی قهرآمیز” چین سر تعظیم فرود نخواهد آورد – RT World News

نخست وزیر جاستین ترودو می گوید کانادا در برابر فشار پکن برای آزادی یک مدیر Huawei برای مبارزه با استرداد به ایالات متحده محکم خواهد ماند. در حال حاضر چین دو کانادایی را به اتهام جاسوسی نگهداری می کند.

“ما به دیپلماسی اجباری اعتقاد نداریم. ما در واقع عمیقاً اعتقاد داریم که اگر چنین فشارهایی را شروع کنید ، در طولانی مدت وضعیت خود را بدتر می کنید. “ ترودو به فایننشال تایمز گفت.

چین همچنان فکر می کند که آنها فقط می توانند فشار کافی به ما وارد کنند و ما تسلیم خواهیم شد ، جایی که این دقیقاً برعکس موقعیت ما است.

نخست وزیر گفت کشورش “خم نخواهد شد” با توجه به حاکمیت قانون

روابط اوتاوا و پکن در دسامبر 2018 پس از بازداشت پلیس کانادا ، منگ وانژو ، مدیر ارشد مالی هواوی و دختر بنیانگذار این شرکت ، رن ژنگفی ، به هم خورد. منگ بنا به درخواست آمریكا در آنجا به اتهام نقض تحریم های ایران بازداشت شد. سرانجام این مقام با وثیقه آزاد شد و در حال حاضر با استرداد از ونکوور به ایالات متحده مبارزه می کند.

چند روز پس از دستگیری منگ ، چین دو شهروند کانادایی ، مایکل کوویگ ، دیپلمات سابق و مایکل اسپاور ، بازرگان را بازداشت کرد. هر دو مرد به جاسوسی متهم شدند.

اخبار مرتبط  VIDEO تازه ظهور یافته نشان می دهد که انفجار بیروت چقدر شدید بوده است ، زیرا جستجو برای بیش از 60 مفقود شده هنوز در حال انجام است - RT World News

ترودو به FT گفت چین “خودسرانه” هموطنان خود را در تلاش برای تحت فشار قرار دادن کانادا برای آزادی منگ بازداشت کرد. در همان زمان ، او از بازداشت منگ دفاع کرد و گفت که اتاوا دارد عمل می کند “یک قرارداد استرداد با نزدیکترین متحد ما ، ایالات متحده.”
همچنین در rt.com
پکن با انتقاد از کانادا ، دولت ترودو را به ‘ریاکاری’ و ‘ضعف’ نسبت به اظهارات سین کیانگ و هنگ کنگ متهم کرد.ترودو در مورد تنش های موجود میان کشورها در ماه گذشته گفت که کانادا با آنها همکاری خواهد کرد “ملتهای همفکر” در سراسر جهان به “این چین را تحت تأثیر قرار می دهد که رویکرد آن در امور داخلی و امور جهانی برای خود یا همه ما در یک مسیر تولید خاص نیست.”

وزارت خارجه چین گفت که منگ است “یک شهروند بی گناه چین” که هیچ قانونی در کانادا را زیر پا نگذاشت ، و کانادا را به بودن متهم کرد “مخفی” در عدم افشای اطلاعات کافی درباره پرونده او

“آنچه طرف کانادایی انجام داده است بازداشت خودسرانه به تمام معنا و اصطلاح” دیپلماسی اجباری “است.” سخنگوی وزارت امور خارجه ژائو لیجیان در ماه اکتبر گفت.

فکر می کنید دوستانتان علاقه مند می شوند؟ این داستان را به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *