نیروهای اتیوپی پیش از موعد تسلیم ، پایتخت منطقه Tigray را محاصره می کنند – اخبار جهانی RT

نیروهای فدرال در اتیوپی ، پایتخت منطقه Tigray را محاصره کردند ، پس از آنکه دولت این کشور به جبهه آزادیخواهی مردم Tigray (TPLF) 72 ساعت مهلت برای تسلیم داد.

اگر TPLF در آن بازه زمانی تسلیم نشود ، ابی احمد ، نخست وزیر اتیوپی تهدید کرده است که حمله نظامی به پایتخت را آغاز می کند ، تانک ها و نیروهای مسلح را در شهر مکله نزدیک جمع می کند.

چهره های نظامی قبلاً به رسانه های محلی گفته بودند كه هر كسی كه پس از پایان مهلت مقرر ، بدون تسلیم صلح آمیز ، در شهر باقی بماند ، نشان داده خواهد شد “بدون رحم” هنگامی که حمله آغاز می شود.

ابی در آخر هفته با به اشتراک گذاشتن بیانیه ای در شبکه های اجتماعی ، با استدلال اینکه این کار ضروری است ، از اقدام نظامی دفاع کرد “اطمینان از ثبات غالب” و آن “شهروندان عاری از آسیب و نیاز هستند.”

دولت تیگرایان پاسخی به این اولتیماتوم ارائه نداده است ، در حالی كه گروه های كمك بین المللی ابراز ترس كرده اند كه این درگیری باعث بحران انسانی در این كشور و مناطق اطراف شاخ آفریقا شود.

اخبار مرتبط  روحانی می گوید: "ایران هرگز درگیری در منطقه را آغاز نمی کند."

گفته می شود که در دو هفته اول درگیری ، صدها نفر کشته و ده ها هزار نفر آواره شده و از مرز به کشورهای همسایه فرار کرده اند.
همچنین در rt.com
آژانس پناهندگان سازمان ملل نسبت به بحران انسانی “در سطح گسترده” در اتیوپی هشدار می دهد زیرا درگیری هزاران نفر را مجبور به فرار می کندآژانس پناهندگان سازمان ملل متحد اعلام کرد به دلیل تعداد زیادی از پناهجویانی که قصد فرار از جنگ را دارند ، پشتیبانی امدادی در صحنه در معرض خطر قرار دارد. طبق گفته سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل ، تا هفته گذشته ، بیش از 27000 نفر از جنگ فرار کرده و به سودان همسایه رفته بودند و تعداد آنها از 10 نوامبر به حدود 4000 نفر در روز رسیده است.

درگیری اخیر آخرین تشدید بین دولت ابی و TPLF است که از زمان انتخاب وی به عنوان نخست وزیر دو سال پیش از همکاری خودداری کرده اند. پس از آنکه ابی انتخابات ملی را در ماه ژوئن به دلیل نگرانی در مورد ویروس کرونا به تعویق انداخت ، TPLF دولت خود را غیرقانونی اعلام کرد ، و نخست وزیر نخست وزیر پاسخ قاطعانه داد و Tigrayans را به جنبشی شورشی متهم کرد.

این داستان را دوست دارید؟ با یک دوست به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *