نیروهای فرانسوی عامل ارشد القاعده در آفریقای شمالی را در مالی کشتند – وزیر – اخبار جهانی RT

فلورانس پرلی ، وزیر نیروهای مسلح روز جمعه ، گفت: بها و موسی ، رهبر نظامی شاخه القاعده در شمال آفریقا ، در طی عملیاتی که توسط نیروهای فرانسوی در شمال شرقی مالی انجام شد ، کشته شد.

سرهنگ اسبق ارتش مالی که با نام Bamoussa Diarra نیز شناخته می شود ، دست راست ایاد آغ غالی ، رهبر برجسته ترین گروه جهادی در مالی محسوب می شد.

موسا به دلیل سازماندهی حملات بیشمار در منطقه در لیست تروریسم ایالات متحده قرار داشت. به گفته ارتش ، وی روز سه شنبه در عملیاتی که شامل نیروهای زمینی و هلی کوپتر بود کشته شد.

پارلی عملیات ارتش فرانسه را “یک موفقیت بزرگ” در مبارزه با تروریسم توصیف کرد. “به عنوان یک شخصیت تاریخی از جنبش جهادی در ساحل ، باه موس موسی مسئول چندین حمله علیه نیروهای مالی و بین المللی تلقی می شود” وزیر در بیانیه ای گفت.

این گروه موسوم به جماعت نصرت الاسلام والمسلمین (JNIM) به حمله به سربازان و غیرنظامیان در مالی و همسایه بورکینافاسو متهم شده است.
همچنین در rt.com
وزیر دفاع – حملات هوایی فرانسه بیش از 50 جهادگر وابسته به القاعده در مالی را به قتل رسانداخبار مرتبط  وزیر امور خارجه روسیه می گوید ، مقابله هسته ای با توجه به رقابت های ایالات متحده برای تسلط جهانی ، احتمالاً بیشتر می شود - RT World News

فرانسه ، یك قدرت استعماری سابق ، بیش از 5100 پرسنل را در سراسر منطقه مستقر كرده است كه بخش عمده ای از آنها در مالی است.

عملیات «بارخانه» به رهبری فرانسه اخیراً مبارزه علیه افراط گرایان اسلام گرا در غرب آفریقا را افزایش داده است. پرلی گفت ، در حملات هوایی در 30 اکتبر ، بیش از 50 جهادی در مالی “خنثی شدند”.

وزیر در اوایل ماه نوامبر با رئیس دولت انتقالی در باماکو ، پایتخت مالی ، دیدار کرد. به گفته وزیر فرانسه ، یک رژیم نظامی رئیس جمهور کشور را در ماه آگوست برکنار کرد ، اما قول داد انتخابات دموکراتیک را “در اسرع وقت” برگزار کند.

رئیس جمهور امانوئل مکرون در تابستان امسال گفت که فرانسه می تواند عملیات بارخانه را تا پایان سال بازسازی کند و منابع نظامی می گویند فرانسه می تواند چند صد نیرو را از گروه خود خارج کند.

فکر می کنید دوستانتان علاقه مند می شوند؟ این داستان را به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *