واشنگتن تصمیم گرفت تحریم تسلیحاتی 33 ساله قبرس را در میان بحران شدید یونان و ترکیه لغو کند – اخبار جهانی RT

ایالات متحده تصمیم گرفته است محدودیت های فروش تسلیحات غیر کشنده به قبرس را پس از چند دهه ممنوعیت برداشته و واکنش عصبانی آنکارا را در زمانی که ترکیه درگیر اختلافات ارضی با یونان است ، برانگیزد.

وزیر امور خارجه ایالات متحده مایک پمپئو این تصمیم را در تماس تلفنی با رئیس جمهور قبرس ، نیکوس آناستازادیاد ، اعلام کرد. واشنگتن در شرف کنار گذاشتن محدودیت ها در مورد است “صادرات ، صادرات مجدد ، انتقال مجدد و واردات موقت مقالات دفاع غیر کشنده و خدمات دفاعی” وزارت امور خارجه در بیانیه ای اعلام کرد که علیه قبرس اعمال شده است ، البته فقط برای یک سال مالی از ماه اکتبر.

خود پمپئو به توییتر متوسل شد تا قبرس را به عنوان آمریکایی ستایش کند “شریک اصلی در مدیترانه شرقی” و تعمیق تگرگ “همکاری امنیتی” بین دو ملت.

این اقدام نشان دهنده چرخشی در سیاست ایالات متحده در قبال فروش اسلحه به جزیره تقسیم شده عملا است. قبرس در سال 1974 به دنبال حمله ترکیه تقسیم شد ، که به نوبه خود ، به دنبال کودتایی با الهام از یونان انجام شد. قسمت شمال شرقی جزیره از آن زمان تحت کنترل یک نهاد جداشده قرار گرفته است که خود را جمهوری ترکی قبرس شمالی می نامد ، که توسط هیچ کس به جز آنکارا شناخته نمی شود.

در سال 1987 ، 13 سال پس از تقسیم جزیره به طور واقعی ، ایالات متحده تحریک خود را برای تحریک تلاش های اتحاد مجدد و جلوگیری از مسابقه تسلیحاتی در این جزیره اعمال کرد. با این حال ، اکنون وضعیت به طور بالقوه می تواند از کنترل خارج شود.

اخبار مرتبط  دانشمندان از ابر رایانه برای مدل سازی ابرنواخترها ، بزرگترین انفجارهای شناخته شده برای انسان استفاده می کنند - RT World News

این اعلامیه آنکارا را خشمگین کرد ، واشنگتن را متهم به آن کرد “نادیده گرفتن برابری و تعادل” و متحد خود در ناتو را به بررسی آن فراخواند. ترکیه همچنین هشدار داد که این کار لازم است “اقدامات متقابل لازم در راستای مسئولیت قانونی و تاریخی آن برای تضمین امنیت مردم قبرس ترکیه” آیا ایالات متحده نباید تصمیم خود را لغو کند.
همچنین در rt.com
ترکیه می گوید پس از تمدید مأموریت اکتشاف نفت و گاز در E. مدیترانه ، “آماده گفتگو” با یونان استاین تحولات در حالی صورت می گیرد که تنش ها در منطقه در حال حاضر بالا رفته است. ترکیه یک مأموریت اکتشاف منابع طبیعی را در آبهای دریای مدیترانه شرقی که یونان با آن مناقشه دارد آغاز کرده و آتن را عصبانی کرده است. یک کشتی ترکیه ای در حال انجام بررسی دقیقاً بین قبرس و جزیره کرت یونان است.

یونان ضمن دریافت حمایت از فرانسه ، كه حتی ناوچه نظامی به منطقه اعزام كرد ، اقدامات ترکیه را محكوم كرد. در همین حال ، آنکارا تمرین های آتش سوزی را بین سواحل ترکیه و قبرس آغاز کرد که قرار است بین 29 اوت و 11 سپتامبر انجام شود.
همچنین در rt.com
ترکیه تا 11 سپتامبر مشاوره دریایی در مورد تمرین های آتش سوزی در مدیترانه شرقی مشاجره صادر می کنداین داستان را دوست دارید؟ با یک دوست به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *