وزیران “رئیس جمهور موقت” بولیوی و دولت کودتا می توانند به دلیل سرکوب معترضان در سال 2019 به محاکمه کشیده شوند – RT World News

پارلمان بولیوی قطعنامه ای را تصویب کرد که خواستار تشکیل پرونده جنایی علیه رئیس جمهور موقت پیشین کشور ژانین آنز و برخی از وزرا در دولت وی در مورد اقدامات اعتراضی در سال 2019 است.

در این طرح آمده است که آنز باید به دلیل مصوبه ای که به ارتش اجازه می دهد در ماه نوامبر 2019 علیه معترضین به زور استفاده کند و ارتش را از هرگونه مسئولیت کیفری و همچنین آنچه که گفته می شود معاف شود. “قتل عام” در شهرهای کوچابامبا و ال آلتو.

آنز و دولت او به تازگی رئیس جمهور اوو مورالس را با کودتا برکنار کرده و نیروهای امنیتی را در یک سرکوب شدید علیه طرفداران خود مستقر کرده بودند. نیروهای انتظامی و نظامیان چندین بار به طور مستقیم به سمت تظاهرکنندگان شلیک کردند.

بر اساس گزارش رسانه های محلی ، حداقل 37 نفر در درگیری با سربازان و افسران پلیس ضد شورش جان خود را از دست داده اند. حتی گزارش شده است که پلیس و ارتش به دسته های عزادارانی که تابوت کشته شدگان در تظاهرات قبلی را حمل می کردند ، حمله کرده اند.
همچنین در rt.com
دادگاه بولیوی اتهامات “تروریسم” علیه رئیس جمهور سابق ایو مورالس را رد کرد ، حکم دستگیری را پس گرفت – قاضیعلاوه بر خود آنز ، هفت وزیر از دولت او نیز با اتهامات مختلفی روبرو هستند که شامل فساد و خرید غیرقانونی سلاح های غیر کشنده است. لیست کسانی که می توانند محاکمه شوند شامل وزیر امور خارجه کارن لونگاریچ ، وزیر دفاع فرناندو لوپز و وزیر دادگستری آلوارو کویمبرا است.

با اطلاع از تصمیم مجلس ، آنز با عجله به توییتر رفت و آن را نمونه ای از آزار و اذیت سیاسی اعلام کرد.

اخبار مرتبط  پلیس "مظنون" تیراندازی در کلیسای لیون را "دستگیر" می کند زیرا شهردار می گوید انگیزه "هنوز ناشناخته است" - RT World News

“MAS [Movement Towards Socialism party] در حال بازگشت به عادت خود در پیگرداندن کسانی است که متفاوت فکر می کنند ، “ او نوشت، حتی اگر این دولت خودش بود که توسط دیده بان حقوق بشر به آزار و اذیت مخالفان سیاسی خود متهم شد.
همچنین در rt.com
تماشا کنید پلیس بولیوی به سمت عزاداران حامل تابوت معترضانی که در درگیری های گذشته کشته شده بودند گاز اشک آور شلیک می کندآنز پس از استعفا ، تحت فشار ارتش ، مورالس ، که حدود 14 سال بر کشور حاکم بود ، به قدرت رسید. کودتای نوامبر 2019 به دنبال اعتراضات گسترده ای به رهبری طرفداران مخالف رئیس جمهور پیشین بولیوی ، کارلوس مسا ، انجام شد که اصرار داشت که در انتخابات اکتبر که پیروزی را به مورالس داد ، تقلب شده است.

همانطور که مورالس استعفا داد و فرار کرد ، ابتدا به مکزیک و سپس به آرژانتین ، آنز خود را اعلام کرد “رئیس جمهور موقت” حتی اگر او برای کسب تأیید فاقد حد نصاب در سنا بود.

در اوایل این ماه ، رهبر MAS لوئیس آرس در انتخابات ریاست جمهوری با اختلاف چشمگیر پیروز شد. پس از نظرسنجی هایی که فقط با ده درصد حمایت مردمی از او انجام شد ، آنز از شرکت در انتخابات کناره گیری کرده بود.
همچنین در rt.com
“رئیس جمهور موقت” بولیوی از انتخابات آینده کناره گیری کرد ، یک روز پس از نظرسنجی ، نامزد طرفدار مورالس را نشان می دهداین داستان را دوست دارید؟ با یک دوست به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *