وزیر امور خارجه پیشین اتیوپی در میان سه رهبر Tigray که در سرکوب منطقه کشته شد – RT World News

وزیر امور خارجه پیشین اتیوپی ، سیوم مسفین در میان سه رهبر کشته شده توسط نیروهای دولتی در جریان سرکوب منطقه شمالی Tigray بود که مقامات آدیس آبابا آن را به قیام متهم کردند.

سیوم ، آبای تسهای ، اسمالش ولدلاساسی و سرهنگ کیروس هاگوس کشته شدند “در مبادلات آتش سوزی با امنیت شخصی گروه جنایی انجام شده است “ پس از امتناع از تسلیم شدن در برابر ارتش اتیوپی ، مرکز بحران دولت روز چهارشنبه توییت کرد.

پنج “کلید” دولت گفت که افسران جبهه آزادیخواهی مردم Tigray (TPLF) در همان عملیات دستگیر شدند.

در آخر هفته ، دولت نخست وزیر ابی احمد گفت که آنها 15 نفر از اعضای TPLF را کشته و هشت نفر دیگر را اسیر کرده است ، در حالی که گفته می شود یکی از بنیانگذاران حزب ، سبحات نگا ، هفته گذشته دستگیر شد.

پس از سرنگونی دیکتاتوری نظامی منگیستو هایل ماریام ، سیدوم اولین وزیر خارجه اتیوپی فدرال بود. وی در سال 2010 پست را ترک کرد و به عنوان سفیر اتیوپی در چین خدمت کرد.

TPLF پس از به تعویق انداختن انتخابات Abiy’s در ژوئن 2020 ، با اشاره به نگرانی های ویروس ، دولت Abiy را غیرقانونی اعلام کرد.

پس از ماه ها تنش ، ابی عملیات نظامی را آغاز کرد “آزاد کردن” Tigray در اوایل نوامبر سال 2020 ، با اعلام وضعیت فوق العاده شش ماهه که اختیارات گسترده ای را برای سرکوب به او داد “فعالیتهای غیرقانونی که نظم قانون اساسی را تهدید می کنند.” وی دولت منطقه را به حمله به یک پایگاه ارتش متهم کرد ، که TPLF آن را رد کرد.

اخبار مرتبط  لوكاشنكو می گوید "لوكاشنكو" از بلاروس هدف قرار گرفتن "انقلاب رنگی" قرار گرفته است و به دنبال پیوستن نیروها با پوتین است - RT World News
همچنین در rt.com
نیروهای اتیوپی پیش از موعد تسلیم ، پایتخت منطقه Tigray را محاصره می کنندتا 23 نوامبر ، دولت ابی گفت كه نیروهایش پایتخت منطقه مكله را با نیرو و تانك محاصره كرده اند و “شورشیان” 72 ساعت تسلیم شدن. هرکسی که پس از پایان مهلت تعیین شده ماندن در شهر را نشان دهد ، نشان داده می شود “بدون رحم،” رهبران ارتش به رسانه های محلی گفتند.

در همین حال ، نخست وزیر توییت کرد که “امنیت و رفاه مردم Tigray از اهمیت فوق العاده ای برای دولت فدرال برخوردار است” که خواهد شد “همه کارهایی را که برای اطمینان از ثبات لازم است انجام دهید” و آن “شهروندان ما عاری از آسیب و نیاز هستند.”

به خارج از رسانه ها ، سازمان های بشردوستانه یا ناظران خارجی اجازه ورود به منطقه را نداده اند و ماه هاست که خطوط تلفن و اینترنت قطع شده است.

Tigrayans از سال 2018 که ابی – یک افسر اطلاعاتی و یک نژاد اورومو از اتیوپی مرکزی – نخست وزیر شد ، از همکاری با دولت مرکزی خودداری کرده بودند. آنها ادعا کردند که دولت جدید آنها را برای آزار و شکنجه سیاسی و پاکسازی جدا می کند.

TPLF یکی از عمده ترین جناح های جبهه دموکراتیک انقلابی خلق اتیوپی (EPRDF) بود که منگیستو را سرنگون کرد. رهبر آن ، ملس زناوی ، اولین رئیس جمهور اتیوپی و سپس نخست وزیر بود ، تا زمان مرگ وی در سال 2012 حکمرانی می کرد.

این داستان را دوست دارید؟ با یک دوست به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *