پادشاه فیلیپ به سلطنت سلطنتی اول رسید تا از اشتباهات استعماری بلژیک در کنگو توبه کند – RT World News

پادشاه بلژیک اولین سلطنت این کشور برای ابراز تأسف از اشتباهات استعماری در کنگو شد. این درحالی است که خواستار حذف مجسمه های بیشتر پادشاه بدنام لئوپولد دوم از شهرهای بلژیک است.

“من می خواهم عمیقاً ابراز پشیمانی خود را برای این زخم های گذشته ابراز داشته باشم ، که درد آنها اکنون بر اثر تبعیض هنوز در جوامع ما موجود است.” به نقل از رسانه های بلژیک ، پادشاه فیلیپ در نامه ای به رئیس جمهور جمهوری دموکراتیک کنگو (DRC) فلیکس تشیشکدی نوشت.

حکومت بلژیکی کنگو را دید “اعمال خشونت و ظلم” که تحمیل شده “رنج و تحقیر” سلطنت تصدیق كرد كه بر مردم ملت آفریقا ، اولین بار است كه پادشاه بلژیك حاكم بر پادشاهی بلژیك از اعمال گذشته عذرخواهی كرده است.

بلژیک ، یک قدرت استعماری سابق ، و DRC ، که در سال 1960 استقلال از بروکسل به دست آورد ، “باید بتواند از تاریخ مشترک طولانی ما در همه حقیقت و آرامش سخن بگوید ،” فیلیپ اظهار داشت.

میراث استعماری این کشور در جریان اعتراضات گسترده ضد نژادپرستی در بلژیک در هفته های اخیر دوباره مورد توجه قرار گرفت. معترضین عصبانیت خود را بر پادشاه لئوپولد دوم ، صاحب بدنام سرزمین های کنگو ، که با دست سنگین دولت شاهد بودند میلیون ها آفریقایی در نیمه دوم قرن نوزدهم درگذشت ، متمرکز کردند.

اخبار مرتبط  پدافندهای هوایی سوریه "حمله اسرائیل" را دفع کرد ، و چندین موشک "خصمانه" بر سر دمشق فرو برد

نخستین پسر عموی ملکه ویکتوریا ، لئوپولد به طور مؤثر کنگو را به آفتاب خویش تبدیل کرد و ثروت بزرگی از جمع آوری عاج و سپس برداشت و پردازش لاستیک به دست آورد.

در میان خشم فزاینده ، مجسمه های لئوپولد در بسیاری از شهرهای بلژیک برپا شده و در بروکسل و آنتورور حذف شده است. صدای معترضان محلی نیز خواستار حذف آثار باقیمانده از پادشاه شد و به پارک ها ، خیابان ها و میادین نامگذاری شده از وی ، توپونیوم های دیگری داده شد.

برای کسانی که از چهره تفرقه افکنی حمایت می کنند ، لئوپولد دوم کسی بود که از استقلال بلژیک دفاع می کرد و از پروژه های بلندپروازانه ساختمانی که هنوز هم در حال استفاده هستند حمایت می کند. در اوایل این ماه ، شاهزاده لوران ، برادر کوچکتر فیلیپ ، گفت که اجداد آنها مسئولیت قساوت در کنگو نیستند زیرا او هرگز در آنجا نبوده است.
همچنین در rt.com
اگر مجسمه های “مسئله دار” باید بروند ، این آثار شامل بناهای گاندی ، مارکس ، انگلس و چه گوارا نیز می شود.دادگاه سلطنتی بلژیک از اظهار نظر در مورد این موضوع در طول این ماه خودداری کرد – تا اینکه پادشاه فیلیپ سکوت را با نامه غافلگیرانه به رهبر DRC شکست.

مثل این داستان؟ با یک دوست به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *