پارلمان ترکیه لایحه ای را تصویب کرد که 48 ساعت به فیس بوک و توییتر اجازه می دهد محتوای “توهین آمیز” را حذف کنند – RT World News

پارلمان ترکیه لایحه ای را تصویب کرد که شرکت های بزرگ رسانه های اجتماعی را مجبور به حذف محتویات توهین آمیز و افتتاح دفاتر در این کشور می کند. گروه های حقوق جهانی قانون “دراکونی” را خطری برای آزادی بیان اعلام کردند.

براساس لایحه مصوب روز چهارشنبه ، شرکت های رسانه های اجتماعی با بیش از یک میلیون بازدید کننده روزانه در ترکیه باید دفاتر خود را در این کشور باز کنند. آنها همچنین باید داده ها را در مورد کاربران ترکیه در ترکیه ذخیره کنند و 48 ساعت زمان دارند تا مطالبی را که توسط مقامات توهین آمیز به نظر می رسد ، بگیرند. این لایحه همچنین جریمه های عدم رعایت تا 10 میلیون لیر ترکیه (1.4 میلیون دلار) را افزایش می دهد.

اگر یک شرکت رسانه های اجتماعی از تعیین نماینده رسمی خودداری کند ، یک دادگاه ترکیه می تواند ممنوعیت تبلیغات یا کاهش پهنای باند آن را صادر کند ، و باعث شود این شبکه اجتماعی در ترکیه کندتر عمل کند.

این لایحه توسط گروههای حقوق جهانی به شدت مورد انتقاد قرار گرفت. عفو بین الملل در ترکیه برچسب این قانون را صادر کرد “دراکونی” اندرو گاردنر ، محقق این سازمان در ترکیه گفت: اقدامات پیشنهادی به این نتیجه خواهد رسید “بی رحمانه ترین حمله به گفتار آزاد” در کشور ، اختیارات بیشتری را به مقامات ارائه می دهد “محتوای آنلاین سانسور کنید.”
همچنین در rt.com
مجله ترکی خواستار احیای CALIPHATE در میان تبدیل هاگیا سوفیا ، به دلیل سوء استفاده از “بحث ناسالم” شده استاخبار مرتبط  "متشکرم ، افراد مشهور!" کمدین استرالیایی MOCKS ثروتمندان و مشهور را برای گفتگوهای Covid-19 پپ که "واقعاً" مردم را درگیر می کند (VIDEO)

معاون برنامه سازمان دیده بان حقوق بشر ، تام پورتیز ، پیشتر هشدار داده بود كه در صورت تصویب و امضای قانون ، این لایحه به دولت اجازه خواهد داد كه رسانه های اجتماعی را کنترل كند و “کاربران خودسرانه را هدف قرار دهید.”

مقامات آنکارا معتقدند که قانون جدیدی برای مهار سخن از نفرت ، آزار جنسی و تبلیغات تروریستی در بسترهای مختلف رسانه های اجتماعی مورد نیاز است. رئیس جمهور رجب طیب اردوغان در اوایل این ماه فشارهای خود را برای پلیس سخت تر محتوا پس از بازداشت چندین نفر به اتهام توهین به دختر و داماد خود به صورت آنلاین بازگرداند.

“کانالهایی که دروغ ، تهمت ، حمله به حقوق شخصی و توطئه های شهرت از کنترل خارج شده اند ، باید سفارش داده شوند.” اردوغان گفت.

فکر می کنید دوستان شما علاقه مند خواهند بود؟ این داستان را به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *