پاپ فرانسیس از تبدیل هوگی سوفیا به مسجد ابراز تأسف کرد – RT World News

پاپ فرانسیس صدای خود را به کسانی که اعتراض به وضعیت موزه معروف هوگیا سوفیا استانبول را باطل کرده اند ، افزود. در ابتدا یک کلیسای مسیحیان بیزانس ، دولت ترکیه آن را به مسجدی تبدیل کرده است.

افکار من به استانبول می روند. من درمورد هاگیا سوفیا فکر می کنم من بسیار مضطرب هستم ، “ پونتیف گفت ، در اولین واکنش واتیکان به تصمیمی که مقامات ترکیه گرفته اند. سخنان کوتاهی که طی یک نماز یکشنبه به مناسبت روز جهانی دریا انجام شد ، نشان داد که پاپ صدای خود را به گروه کر در حال رشد از دیگر کلیساهای مسیحی در سراسر جهان که ابراز نگرانی از این اقدام کرده اند ، اضافه کرد.

پیش از این ، شورای جهانی کلیساها ، یک سازمان مستقر در ژنو که شامل تعداد زیادی نهاد پروتستان ، ارتدکس و آنگلیکا بود ، ابراز کرد “غم و اندوه” در مورد توسعه ، اضافه كرد كه هاگيا سوفيا تاكنون وجود داشته است “مکانی برای گشودن ، برخورد و الهام بخشیدن به مردم از همه ملل.”
همچنین در rt.com
“سیلی در برابر تمام مسیحیت در سراسر جهان”: تبدیل هاگیا سوفیا به مسجد موجب کلیه کلیسای ارتدکس روسیه می شودکلیسای ارتدکس روسیه ، که پیشتر از آنکارا خواسته بود تا بنای یادبود را به عنوان موزه حفظ کند ، از تبدیل آن به مسجد انتقاد کرده و مقامات ترکیه را به بازی در سیاست متهم کرد. این گفته است که اهمیت هاگیا سوفیا برای مسیحیان ارتدوکس نسبت به ریحان کلیسای جامع سنت پیتر در ریلی اهمیت دارد.

اخبار مرتبط  اوکراین "حلقه قاچاق انسان" را که فروش BABIES به چینی ها - مردان مجرد با جهت گیری مشخص است - قرار داده است - RT World News

این ساختمان عظیم که در قرن ششم به عنوان یک کلیسای جامع مسیحی ساخته شد ، توسط عثمانی ها هنگام فتح قسطنطنیه – اکنون استانبول – در سال 1453 به مسجد تبدیل شد. در سال 1934 ، دولت سکولار به رهبری مصطفی کمال آتاتورک ، پدر بنیانگذار کشور مدرن ترکیه ، تصمیم گرفت آن را به موزه تبدیل کند.

پس از صدور حكم دادگاه در 10 ژوئیه با ابطال این تصمیم ، رئیس جمهور رجب طیب اردوغان حكمی را صادر كرد كه میراث جهانی یونسكو یك بار دیگر به مسجدی تبدیل شود. انتظار می رود که دعوت اسلامی به نماز از 24 ژوئیه دوباره از آن بیرون بیاید.

اردوغان گفت تصمیم وی علیرغم فشارهای بین المللی ، باطل نخواهد شد و اطمینان می دهد كه غیرمسلمانان هنوز هم می توانند به سایت نمادین دسترسی پیدا كنند.

اگر این داستان را دوست دارید ، آن را با یک دوست به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *