پدرسالار روسی آنکارا را از تقسیم مردم با تبدیل هوگی سوفیا به مسجد هشدار می دهد – RT World News

اگر كلیسای ارتدكس روسی هشدار داد ، اگر ترکیه تصمیم بگیرد كه هاگیا سوفیا استانبول را ، كه اکنون موزه و در اصل كلیسای مسیحیان بیزانس است ، به مسجدی فعال تبدیل كند ، این می تواند اختلاف بین مسیحیان و مسلمانان ایجاد كند.

“تهدید برای هاگیا سوفیا تهدیدی برای کل تمدن مسیحی است ،” كاتریس رییس كلیس رئیس كلیسای ارتدكس روسیه در سخنرانی خود با اشاره به اهمیت عظیم مذهبی كه معبد قرن ششم در تاریخ ارتدوكس و روسیه ایفا كرده است.
همچنین در rt.com
اردوغان: هاگیا سوفیا نمادین استانبول ممکن است دوباره مسجدی فعال باشدهاگیا سوفیا در تعمید کیوان روس نقش خاصی را ایفا کرد ، ایالتی که بخش هایی از بلاروس امروزی ، اوکراین و روسیه را در برگرفته بود و مسیحیت را در اواخر قرن 10 پذیرفت. طبق تواریخ قدیمی ، “زیبایی آسمانی” فرستاده های اسیر شده توسط معبد فرستاده شده توسط شاهزاده ولادیمیر کبیر و روایات آنها بر تصمیم وی برای اتخاذ مسیحیت و تعمید ملتش تأثیر گذاشت.

“تصویر این کلیسا در فرهنگ و تاریخ ما به شدت ریخته شده است.” پدرسالار گفت: “هاگیا سوفیا برای هر مومنی ارتدکس روسی یک آرامگاه بزرگ مسیحی است” تا امروز.

رئیس كلیسای ارتدكس روسی هشدار داد كه بار دیگر تبدیل آن به مسجدی – چیزی كه معبد امروزه تبدیل به موزه در زمان امپراتوری عثمانی شد – می تواند تنش های مذهبی را در داخل ترکیه افزایش داده و روابط آن را با برخی از ملل دیگر ترغیب كند.

اخبار مرتبط  خلبان تایوان در اثر سقوط هواپیمای جنگنده به دریا پس از "سوunction عملکرد موتور" کشته شد - RT World News

وی گفت: “این وظیفه هر دولت متمدن است که تعادل را حفظ کند: آشتی دادن جامعه ، و اختلافات را در آن تشدید نکند. برای متحد کردن مردم و تقسیم آنها ، “ کریل گفت ، افزود که این اقدام که توسط آنکارا صورت گرفته است “درد بزرگی به مردم روسیه وارد کنید” و به طور بالقوه به روابط بین مسکو و آنکارا آسیب برساند.
همچنین در rt.com
کرملین از ترکیه خواست تا اهمیت برنامه هاگیا سوفیا را به عنوان میراث جهانی در میان برنامه های مساجد در نظر بگیردپیش از این ، كرملین همچنین از آنكارا خواسته بود تا قبل از پیگیری برنامه های خود ، اهمیت فرهنگی و تاریخی معبد را در نظر بگیرد. با این حال ، همچنین گفت که مسئله همین است “امر داخلی جمهوری ترکیه.”

این تحولات در حالی رخ می دهد که رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که چشم انداز تبدیل شدن معبد نمادین به مسجد فعال بعید نیست. انتظار می رود یک دادگاه ترکیه حکم خود را در مورد این موضوع در اواخر ماه جاری به تصویب برساند.

اگر این داستان را دوست دارید ، آن را با یک دوست به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *