پمپئو می گوید ایالات متحده حوثی ها را به عنوان گروه تروریستی معرفی خواهد کرد تا “تداخل ایران” در یمن را تضعیف کند – RT World News

وزیر امور خارجه آمریکا مایک پمپئو اعلام کرد که قصد دارد جنبش حوثی ها را به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی تعیین کند ، ضمن اینکه تأیید می کند که این اقدام موانعی برای رساندن کمک ها به یمن جنگ زده ایجاد خواهد کرد.

پمپئو در بیانیه ای که روز یکشنبه منتشر شد ، گفت وزارت خارجه همچنین به سه رهبر حوثی به نام های عبدالملک الحوثی ، عبد الخالق بدرالدین حوثی و عبدالله یحیی الحکیم برچسب زدن به عنوان “تروریست های جهانی خاص” این تعیین ها از 19 ژانویه به اجرا در می آیند.

این اقدام به ایالات متحده ابزارهای اضافی برای مقابله با می دهد “فعالیت تروریستی” پمپئو توضیح داد که توسط گروه تحت حمایت ایران انجام شده است. وی حوثی ها را به سازماندهی حملات مرزی متهم کرد که جمعیت های غیرنظامی ، زیرساخت ها و حمل و نقل تجاری را در منطقه تهدید کرده است.

به گفته وزیر امور خارجه ، انتصابات همچنین به ایجاد یمن مسالمت آمیز و متحد کمک خواهد کرد “فارغ از مداخله ایران و در صلح با همسایگان خود.”

حوثی ها در واکنش به این اعلامیه دولت دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا و رفتار آن را محکوم کردند “تروریست” یک رهبر این گروه ، محمد علی الحوثی ، گفت که آنها “حق پاسخگویی به هرگونه تعیین” از طرف واشنگتن را برای خود دارند.

ادامه مطلب

جنبش حوثی که رسماً به عنوان انصارالله شناخته می شود ، از دهه 1990 در شمال یمن با هدف مقابله با فساد ادعایی و نفوذ آمریکا و اسرائیل در منطقه آغاز شد. این گروه سیاسی اسلامی در اواخر سال 2014 اعتراضاتی را رهبری کرد که منجر به سرنگونی نهایی دولت شد. در مارس 2015 ، ائتلافی به رهبری عربستان سعودی در تلاش برای ترك فشار حوثی ها و نصب مجدد عبدربوه منصور هادی رئیس جمهور طرفدار عربستان به یمن حمله كرد.

اخبار مرتبط  اسپانیا ممنوعیت سیگار کشیدن خارج از منزل و کلوپ های شبانه و دیسکوها را به عنوان سنبله Covid-19 خاموش می کند - RT World News

عملیات نظامی به رهبری عربستان سعودی علیه حوثی ها منجر به “بزرگترین بحران انسانی در جهان” طبق اعلام سازمان ملل ، میلیون ها یمنی با گرسنگی روبرو هستند.

پمپئو در اعلامیه خود اعتراف کرد “نگرانی ها” که تعیین حوثی ها به عنوان تروریست مانع تحویل کمک های بشردوستانه به کشور می شود ، اما دیپلمات ارشد آمریکایی گفت که اقدامات لازم برای “کاستن” تأثیر نامگذاری های جدید بر جریان مواد غذایی و دارویی مورد نیاز شدید. وی توضیح داد که وزارت خزانه داری ایالات متحده تأمین می كند “برخی از مجوزها” اجازه دادن به سازمان های غیردولتی و گروه های امدادی برای انجام معاملات با حوثی ها مربوط به فعالیت های بشردوستانه در کشور.

با وجود تلفات انسانی ویرانگر جنگ ، به نظر می رسد هیچ راه حل سیاسی برای حل اختلافات در افق وجود ندارد. دولت جدیدی متشکل از ائتلافی از جناحهای متعهد سعودی و مورد حمایت امارات در عدن ایجاد شده است. با رسیدن کابینه جدید ، که در 30 دسامبر به طور رسمی در ریاض ، پایتخت عربستان سوگند یاد کرد ، چندین فرودگاه در فرودگاه عدن لرزید. در این حمله چندین نفر از جمله یک کارگر صلیب سرخ کشته شدند.

حوثی ها ، که شمال یمن و صنعا پایتخت را کنترل می کنند ، مسئولیت حمله به فرودگاه را رد کردند.

این داستان را دوست دارید؟ با یک دوست به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *